Az Amerikai Kennel Klub (AKC) által bemutatott felmérés szerint ezek a sztereotípiák nagyrészt igaznak bizonyultak. A több mint 1200 kiskutya-tulajdonos körében végzett felmérés szerint a kiskutyák izgatottabbak és kevésbé engedelmesek. Az igazság az, hogy számos oka van annak, hogy a kistestű kutyák látszólag többet ugatnak, mint a nagytestűek, többek között a rossz kiképzés is.
Íme hat ok, amiért a kis kutyák többet ugathatnak:
- Kiskutya-szindróma
Vannak olyan feltételezések, hogy a kistestű kutyák látszólag többet ugatnak, mint a nagytestűek, ami a kistestű kutya szindróma miatt van. A méretkülönbség miatt a kisebb kutyák hátrányba kerülnek, különösen más kutyák közelében.
A vadonban például, ha egy kistestű kutya nagyobbak jelenlétében lenne, valószínűleg ő lenne a ragadozók első számú célpontja. Ennek ellensúlyozására a kistestű kutyák többet ugatnak, hogy nagyobbnak, ijesztőbbnek és agresszívabbnak tűnjenek, mint nagytestű társaik. A kistestű kutyáknak a nagyobb kutyák közelében is pótolniuk kell méretüket azzal, hogy ugatással mutatják a többi kutyának, hogy méretük ellenére nem szórakoznak. Persze a viselkedésbeli különbségnek nem tisztán genetikai, hanem tanult vagy környezeti eredetűnek is lehetnek.
- Következetlen kiképzés
Az is lehet, hogy a kistestű kutyák jellemzően nem kapnak olyan szintű kiképzést és figyelmet, mint a nagytestűek. Ennek oka, hogy a kistestű kutyákat általában könnyebben kezelik a gazdáik. Miért képeznéd a kutyádat arra, hogy tökéletesen engedelmes legyen, ha egyszerűen csak felkaphatod, amikor rosszul kezd viselkedni? Ez vezethetett ahhoz, hogy sok kistestű kutya kevésbé engedelmeskedik, mint a nagyobb kutyák, amelyeknél a kiképzés elengedhetetlen ahhoz, hogy kordában tartsák őket. A kiképzés, a fegyelem és az elvárások hiánya a nagyobb kutyákhoz képest túlzott ugatáshoz vezethet.
- A mozgás és az ingerlés hiánya
Sok olyan kiskutya-tulajdonos lehet, aki nem helyezi a hangsúlyt a mozgásra és az aktivitásra. Sok kistestű kutya kevesebb közös tevékenységben vesz részt, mint a nagyobb kutyák. A kistestű kutyáknak ugyanúgy szükségük van mozgásra és stimulációra, mint a nagytestűeknek. Ha nem kapja meg, ugyancsak ugatni fog.
- A strukturált vagy közös tevékenységek hiánya
A közös tevékenységek azok, amelyekben a gazdi és a kutya együtt vesz részt. Sok nagytestű kutyának van olyan elfoglaltsága, amit az emberek szívesen csinálnak velük. Egyes nagytestű kutyák vadászkutyák, mások szeretnek úszni, és még többen élveznek egy hosszú túrát. A nagytestű kutyák sokkal több időt tölthetnek közös tevékenységekkel, mint a kiskutyák.
Ennek oka lehet, hogy az emberek azt gondolják, hogy a kis kutyáknak nincs szükségük ilyen jellegű figyelemre. Máskor az emberek talán a kutyájuk törékenysége miatt aggódnak. A közös tevékenység nagyszerű módja a gazdi és a kutya közötti kötődés elmélyítésének; emellett segítenek a felesleges energia elégetésében, megerősítik a kiképzést, és mentális stimulációt nyújtanak. Ezek nélkül a kistestű kutyák nagyobb valószínűséggel ugatnak az unalom, a szocializáció hiánya vagy a rossz képzés miatt.
- Büntetés
A büntetés alkalmazása a kiképzésben egy másik bűnös lehet a kiskutyák ugatási hajlamának hátterében. Hajlamosabbak szorongani, stresszelni és félni, ami mind ugatáshoz vezethet. A pozitív megerősítéssel sokkal többet lehet elérni.
- Ugatásra tenyésztve
Sok kistestű kutyafajtát egy bizonyos célra tenyésztettek ki. A kistestű kutyákat jellemzően kártevővadászként vagy riasztókutyaként használták. Mindkét cél szükségessé teszi az ugatást, mert figyelmeztetik gazdájukat az élősködők jelenlétére.