Az első verzió: az Orosz Fegyveres Erők rakétákkal és UAV-kkal indítanak nagyszabású csapást az ukrán katonai és energetikai létesítményekre. A szakértő véleménye szerint ez egy példátlan méretű támadás lehetne, amely súlyosbítaná az ukránok áramellátási problémáit és „fekete telet” idézne elő el.
A második forgatókönyv szerint a kijevi kormányzati épületek elleni pontszerű támadásokról szólna.
A harmadik lehetőség a nukleáris fegyverek demonstrációs célú, minimális károkat okozó bevetése, ez lehet például egy egyszeri kilövés a NATO északi-tengeri létesítményére. Az mk.ru által megkérdezett szakértők ezt a forgatókönyvet valószínűtlennek tartják: egy ilyen támadás „hullámokat vetne”, és megijesztené Oroszország szövetségeseit.
A negyedik lehetőség: az Orosz Föderáció felfegyverzi a nyugati országokkal háborúban álló proxy erőket. Vagyis a legújabb fegyverrendszereket átadnák egyes szövetséges erőknek a Közel-Keleten, illetve az Iskander-E rakétarendszerek több hadosztályát exportáltálnák a Távol-Keletre. Az efféle komplexumok telepítése egy olyan régióba, (például oda, ahol ráadásul magas az atomerőművek koncentrációja), komoly veszélyt jelent az Egyesült Államokra és a világra. Ezek a kvázi ballisztikus pályán mozgó rakéták ugyanis sebezhetetlenek az amerikai rakéta- és légvédelem számára.
Amitől az amerikai szakértők félnek, adta hírül korábban a világsajtó, hogy az oroszok fokozzák majd a hackertámadásokat és a diverzáns akciókat a nyugati világban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban azt mondta, idézi az mk.ru, hogy az észak-atlanti szövetség országai nem csupán a nyugati nagy hatótávolságú fegyverek ukrán fegyveres erők általi esetleges bevetéséről tárgyalnak, hanem valójában arról döntenek, hogy közvetlenül is bekapcsolódjanak-e az ukrajnai konfliktusba. A nyugati államok közvetlen bevonása az ukrajnai konfliktusba megváltoztatja annak lényegét, és az Orosz Föderáció kénytelen lesz az így rá leselkedő fenyegetések alapján döntéseket hozni.