Vasárnap elvágták a Finnországot és Németországot összekötő internetkábelt. Másnap ugyanez történt a Litvánia és Gotland szigete közötti kábellel is. Ráadásul a Yantar nevű orosz kémhajó nemrég az Ír-tengeren tűnt fel. A kérdés jogos: kezdjünk el aggódni? Íme az alapvető kérdések és válaszok.
A tenger alatti kábelek az emberiség Achilles-sarka. Az összes internetes adat mintegy 97 százaléka ezeken keresztül áramlik, ehhez képest pedig meglepően könnyen kiiktathatók. Oroszország már régóta érdeklődik az általa ellenségesnek tartott államok tenger alatti infrastruktúrája iránt. Idén szeptemberben az amerikai hírszerzés a tengerfenéken lévő adatkábelek lehetséges szabotázsára figyelmeztetett. Ami egyes nyelvek szerint most megtörténhetett. De tényleg érdemes aggódnunk az oroszok miatt? Mennyire súlyosak az ilyen támadások? Lehetséges, hogy valóban megtörténnek? Ezekre a kérdésekre kereste a választ az iDNES.
Mi történt a Balti-tenger fenekén?
November 17-én, vasárnap megszakadt a C-lion-1 kábel. Ez egy 1170 kilométer hosszú optikai kábel, ami a Balti-tenger fenekén fut végig Németország és Finnország között. Hétfőn ugyanez történt a Litvániát és a Svédországhoz tartozó Gotlandet összekötő 218 kilométeres kábellel is.
Persze előfordul, hogy ezek a kábelek balesetet szenvednek valamilyen előre nem látható természeti tényező miatt. Azonban a közelmúltbeli amerikai lépések után két ilyen incidens gyors egymásutánban gyanúsnak tűnik. Mind a kábelüzemeltetők, mind az érintett államok magas rangú tisztviselői annak a gyanúnak adtak hangot, hogy szabotázsról lehet szó. Ez azonban eddig nem bizonyított.
Mi történt a Borostyán körül?
Múlt pénteken, helyi idő szerint 04:00 körül az ír haditengerészet LÉ James Joyce járőrhajója kikísérte Írország kizárólagos gazdasági övezetéből a Yantar (Borostyán) orosz un. kutatóhajót.
Az orosz hajó jelenléte aggodalmakat vetett fel az Írország és az Egyesült Királyság között futó összekötő kábelek biztonságával kapcsolatban, amelyek globális internetes forgalmat szállítanak a nagy technológiai cégek, köztük a Google és a Microsoft által üzemeltetett hatalmas adatközpontokból.
A hajót hétfőn és kedden is észlelték Corktól nyugatra, ahol más kábelek is összekötik Írországot és Franciaországot, ezek egy része a transzatlanti összeköttetés részét képezi – írta a The Guardian.