Ciprus a török bírálatok ellenére felvételét kéri a NATO-ba – közölte a portfolio.hu. A bejelentést az ország elnöke, Nikosz Hrisztodulidisz tette közzé. A csatlakozás ötlete természetesen nem fog tetszeni Oroszországnak és szövetségeseinek, de a ciprusi döntést házon belül is kritikával illetik.
Törökország bizonyosan ellenzi Ciprus felvételét, aminek oka a sziget megosztottsága. Cipruson görög nacionalisták hajtottak végre puccsot, céljuk pedig a sziget Görögországhoz csatolása volt. A puccsra válaszul 1974-ben bevonult a szigetre a török hadsereg és megszállta annak északi részét. Jelenleg a sziget déli részén működik Ciprus állama, míg az északi területeket az Észak-Ciprusi Török Köztársaság ellenőrzi. Utóbbit egyedül csak Törökország ismeri el legitimnek és a mai napig katonákat állomásoztat ott.
Ciprus NATO csatlakozási kérelme nagyon kényes helyzetet eredményezhet a jövőben. Törökország NATO tagállamként nagy valószínűséggel megvétózná a felvételi kérelemről zajló szavazást. Oroszország, valamint szövetségesei a nyugati katonai tömb további erősödése miatt megtorlásokat helyezhetnének kilátásba. Kérdés, vajon hogyan dönt majd az Egyesült Államok. Tény, hogy Amerika és a NATO jelentős stratégiai szövetségest nyerhetne Ciprussal, aminek az oka elsősorban földrajzi. A szigeten jelenleg két brit bázis és egy amerikai légi támaszpont is működik, amely a Közel-Kelet szomszédságában fokozott jelentőséggel bír. Továbbá az egyre eszkalálódó orosz-ukrán háború árnyékában a Földközi-tenger e térségének NATO általi ellenőrzése stratégiai fontosságú lehet a jövőben.