A kontinens gáztárolói utoljára 2021-ben ürültek ki ilyen gyorsan december közepére, amikor Oroszország az ukrajnai inváziót megelőzően csökkentette a vezetékes gázszállítások mértékét. Egyes országok egyébként sokkal gyorsabban kimerítették készleteiket, mint mások. Például a tél kezdete óta Hollandiában 33 százalékkal, Franciaországban pedig 28 százalékkal csökkent a tárolt gázmennyiség. A kereskedők már most magasabb áron kereskednek a jövő nyári szállításra szánt gázzal. Ami a készletek feltöltésének egyre magasabb költségeit jelzi. Ugyanis most a téli időjárás és a tengeri import csökkenése egyre jobban növeli a keresletet. Az igazi gond, hogy a tárolók ürülése jövőre megnehezítheti és jelentősen drágíthatja a feltöltést – írta az index.hu.
19 százalékos csökkenés
A Gas Infrastructure Europe szerint szeptember végétől december közepéig 19 százalékkal csökkent az uniós országok tárolóiban lévő gáz mennyisége. A Financial Times szerint az elmúlt két évben az említett időszakban csupán egy számjegyű volt a csökkenés. Ez köszönhető a melegebb téli időjárásnak, s hogy a fűtési szezonban telítettek voltak a gáztárolók. Mindeközben a különböző iparágak a magas árak hatására visszafogták a keresletet.
„Európának ezen a télen eddig sokkal jobban kellett támaszkodnia gáztárolóira, mint az elmúlt két évben, hogy ellensúlyozza az alacsonyabb mértékű LNG-importot, és kielégítse az erősebb keresletet” – mondta Natasha Fielding, aki az Argus Media árképző ügynökség európai gázárképzésért felelős vezetője. Európa az LNG-import területén erős versenyhelyzetbe került az ázsiai vásárlókkal, akiket az elmúlt évek alacsony árai vonzottak. A folyamat a behozatal lassulásához és a tartalékok nagyobb mértékű felhasználásához vezetett. Az EU gáztárolóinak szintje jelenleg 75 százalékon áll. Múlt év decemberében a tárolási szintek megközelítették a 90 százalékot.
Vámmal zsarol az USA
Az európai gázárak mintegy 90 százalékkal alacsonyabbak a 2022 nyarán, az energiaválság idején tapasztalt 300 euró per megawattóra feletti árnál. A tárolók gyors ürülése azonban 2025-ben megnehezítheti és drágíthatja a feltöltésüket. A gázellátás jelentős része ma már cseppfolyósított földgáz formájában érkezik az Európai Unióba, ahol az elmúlt hetekben egyre inkább politikai kérdéssé vált a gázvásárlás. Donald Trump megválasztott amerikai elnök figyelmeztette az uniót, hogy el kell köteleznie magát az amerikai olaj és gáz „nagy mennyiségű” vásárlása mellett, különben vámokkal kell számolnia. Jelenleg az Egyesült Államok az EU legnagyobb LNG-exportőre, Katar pedig a harmadik legnagyobb.