Az ukrán külügyminisztérium azt tanácsolja Magyarországnak, hogy ismerje el, ha Oroszország erősítését helyezi előtérbe. És ha Magyarország úgy dönt, hogy lemond a helyéről a FÁK és a CSTO tagság javára, készek elfoglalni azt.
„A magyar vezetésnek újabb manipulatív kijelentései vannak. Eszerint Ukrajna döntése, hogy nem hosszabbítja meg 2025-től az agresszor Oroszországgal kötött tranzitmegállapodást, állítólag negatív hatással van a fogyasztói árakra. Ez egy politikai indíttatású, belföldi fogyasztásra irányuló információs kampány része” – áll a közleményben.
A Külügyminisztérium emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság 2025. január elsejei nyilatkozatában egyértelműen megjegyezte, hogy Ukrajna előre bejelentett döntésének nincs negatív hatása az uniós országok energiabiztonságára és az európai piaci fogyasztói árakra.
„Az európai energiapiac problémáinak egyetlen oka mindig is Oroszország volt. A Kreml évtizedek óta fegyverként használja az energiát, zsarolja az európai kormányokat és aláássa az energiabiztonságot. Az Ukrajna elleni teljes körű agresszió kezdetével Oroszország egzisztenciális fenyegetéssé vált az európai kontinens stabilitására és békéjére nézve. Ennek következtében Európa orosz energiaforrásoktól való függésének korszaka a végéhez közeledik” – áll a közleményben.
Emellett az Európai Bizottság és az európai kormányok sikeresen együttműködnek az ellátási források diverzifikálása és az energiafüggetlenség növelése érdekében. Minden európai ország megtalálta a módját annak, hogy gazdaságát és lakosságát az Egyesült Államokból és a Közel-Keletről származó alternatív energiaforrásokkal lássa el – írja az Unian.net.
Ugyanakkor a nyilatkozat szerint azzal, hogy a két ország a józan ész ellenére megpróbálja fenntartani az Oroszországtól való függőséget, hatékonyan akadályozza az Egyesült Államok és más partnerek hozzáférését az európai energiapiachoz.
„Ha a magyar fél Oroszország megerősítését helyezi előtérbe az EU-val és az Egyesült Államokkal szemben, azt őszintén be kell ismernie. Ukrajna kész lesz elfoglalni az EU-ban és a NATO-ban megüresedett helyét, ha Magyarország úgy dönt, hogy a FÁK vagy a CSTO tagság javára megüresíti azt. Ha Magyarország valóban segíteni akar a háború befejezésében, akkor érdemes azzal kezdeni, hogy nem az EU egységét rombolja. Hanem Európa többi részével és az USA-val együtt erősíti saját országa és polgárai energiabiztonságát és függetlenségét” – áll a közleményben.