A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete (PTE SZBKI) korszerűsített laboratóriumot adott át, amely szőlő- és boranalitikai vizsgálatok elvégzésére alkalmas. Az MTI beszámolója szerint az új, modern gépekkel felszerelt akkreditált laboratórium jelentős előrelépést jelent a borászati ágazat számára.
Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkára az átadón elmondta: évente mintegy 16 ezer forgalomba hozatali engedélyt bocsát ki a Nébih, és a jogszabályi környezet 2021 óta lehetővé teszi, hogy a hivatal mellett más akkreditált laboratóriumok is végezhessenek vizsgálatokat.
Rókusfalvy Pál, a nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos kiemelte, hogy a PTE kutatóintézete hosszú ideje partnerük, és ez a partnerség kulcsfontosságú a magyar borok sikeres népszerűsítéséhez. Hozzátette, hogy az ökológiai és gazdasági fenntarthatóság érdekében elengedhetetlen a kutatásokon alapuló innováció. A Pécsett zajló kutatások különösen jelentősek az éghajlatváltozás hatásainak kezelésében, a növényvédelem fejlesztésében és az alkoholmentesített borok előállításában.
Az alkoholmentes bor nem szőlőlé és nem gyerekpezsgő, mivel igazi, alkoholos borból készül az alkohol kivonásával. Alkoholmentes bor az a bor, amiben az alkoholtartalom kevesebb, mint 0,5 térfogatszázalék. Az illatuk nagyon hasonlít az alkoholos borokéra, ízüknél ez már nem minden esetben mondható el. Bár nagyon hasonlítanak az eredetire, az élvezeti érték sosem lesz ugyanolyan.
A PTE SZBKI fő tevékenységei közé tartozik a kutatás, az oktatás és a szaktanácsadás. Az 1970-es évek óta működő laboratórium szőlő- és boranalitikai vizsgálatokat végez termelők és borászatok számára. Az intézet több mint 75 éves múltra tekint vissza, és a Mecsek déli lejtőin 30 hektárnyi szőlőültetvényt gondoz. Emellett üzemelteti a világ egyik legjelentősebb szőlőgénbankját, amely több mint 1800 tételből álló fajtagyűjteményt őriz, ezzel Európában a második, globálisan pedig a hatodik legnagyobb génbankot tartva fenn.