Sokan alábecsülik a veszélyét, pedig komoly kellemetlenségeket idézhet elő, különösen a legyengült immunrendszerű embereknél, időseknél, kisgyermekeknél és kismamáknál – figyelmeztet a Nébih. A rendkívül fertőző vírus többféle módon terjedhet: közvetlen érintkezéssel, fertőzött élelmiszerek és italok fogyasztásával vagy szennyezett felületek megérintésével, majd az arc vagy a száj érintésével.
A norovírus kifejezetten ellenálló, akár 12 órán át életképes maradhat különböző felületeken, míg egy szennyezett szőnyegen akár két hétig is fertőzőképes lehet. Egyetlen beteg is elegendő lehet egy kisebb járvány kirobbantásához. A tünetek hirtelen jelentkeznek, és jellemzően hányinger, hányás, hasmenés, láz, fejfájás és végtagfájdalom formájában mutatkoznak.
Specifikus gyógymód nem létezik, így a szervezetnek önmagát kell legyőznie a vírust. A legfontosabb teendők a sok pihenés, a bőséges folyadékbevitel, a könnyen emészthető ételek fogyasztása és szükség esetén a fájdalomcsillapítás. Bár a legtöbb beteg néhány nap alatt jobban lesz, a fertőzést akár két hétig is továbbadhatja, még tünetmentesen is.
A megelőzés kulcsfontosságú: az alapos kézmosás, a beteg emberekkel való érintkezés kerülése, valamint az ételek és italok megfelelő higiéniája segíthet csökkenteni a fertőzés kockázatát. Az idősek és a gyermekek esetében különösen fontos az óvatosság, hiszen a betegség egyik legnagyobb veszélye a kiszáradás, ami súlyos szövődményekhez vezethet.