Oroszország beleegyezhet abba, hogy Ukrajna újjáépítéséhez felhasználhassanak 300 miiliárd dollárnyi Európában befagyasztott orosz vagyont– írta meg a reuters.com. A váratlan hírt állítólag három, az ügyeket jól ismerő forrás is megerősítette. Ahogyan azt a kikötést is, amit Moszkva feltételül szabott: a befagyasztott pénzek egyharmadát az Oroszország által megszállt ukrán területek rehabilitására kell költeni. Mindkét művelet erős kontroll és ellenőrzés, elszámoltatás alatt kell elvégezni.
Emlékzezetes: miután 2022-ben Putyin csapatokat küldött Ukrajnába, az Egyesült Államok és szövetségesei megtiltották a tranzakciókat az orosz központi bankkal és az orosz pénzügyminisztériummal. Ezt követően mintegy 300-350 milliárd dollár értékű szuverén orosz vagyont zároltak. Ezek többsége európai, amerikai és brit államkötvény volt, amelyeket egy európai értékpapír-letétben tartottak.
Oroszország és az Egyesült Államok a napokban kezdte meg tárgyalásokat, érintve az ukrán helyzet rendezését is. Moszkva ennek kapcsán vetette fel a fenti javaslatot, amely a béketárgyalások fontos eleme lehet a jövőben.
Ám a hírek szerint az oroszok ragaszkodnának ahhoz, hogy részt vegyenek a rekonstrukcióban részt vállaló cégek kiválasztásában. A jelenlegi orosz ajánlat egyébként azért tekinthető komoly előrelépésnek, mert Moszkva eddig következetesen lopásnak minősítette az orosz vagyon Kijev részére történő átadását.
A hír végigszaladt a világsajtón, az orosz média is közölte, de eddig még nem erősítették meg.