A döntésről már április 16-án, a Bizottság brüsszeli „Security College” eseményén előzetes határozat is születhet.
Szakértők és érdekvédelmi szervezetek azonban riadót fújnak. Az Európai Adófizetők Szövetsége (TAE) szerint az intézkedés nemcsak a lakosságot sújtja, de az állam számára is visszaüthet.
„A magasabb adó nem jelenti automatikusan a magasabb bevételt” – figyelmeztetett Michael Jäger, a szervezet elnöke.
Franciaország: Intő példa a fekete piac térnyerésére
Franciaországban az elmúlt években jelentősen megemelték a dohánytermékek adóját. Az eredmény lesújtó: a KPMG 2024-es jelentése szerint a cigaretták 33 százaléka már a feketepiacon forog – ez a legmagasabb arány az EU-ban. Azaz minden harmadik cigaretta kikerüli az adórendszert.
Jäger hozzátette: „Amit Brüsszel most, háború, rekordállamadósság és kereskedelmi konfliktusok idején tervez, az nemcsak az adófizetők zsebébe nyúl, de azt is megmutatja, mennyire érzéketlen az Európai Bizottság a válsághelyzetek idején.”
Nemcsak cigaretta, hanem e-cigaretta, hevítőrudak és nikotintasakok is érintettek
A kiszivárgott tervezet nem csupán a hagyományos cigarettákra, hanem az újabb típusú termékekre – például hevített dohánytermékekre, e-cigarettákra, sőt, nikotintasakokra is vonatkozna.
A TAE szerint a jövőbeli adópolitikának valós adatokra, gazdasági racionalitásra és az arányosság elvére kellene épülnie. Emellett figyelembe kellene venni a fogyasztók teherbíró képességét is – mindez elengedhetetlen az uniós intézmények hitelességének megőrzéséhez.
Michael von Foerster, a német Dohányipari Szövetség (VdR) ügyvezetője szerint a Bizottság tervei „csak veszteségeket okoznak”.
„Az állam milliárdokat veszítene az adóbevételekből, virágzana a fekete piac, gyengülne az egészségvédelem, és a fogyasztók jelentős áremelkedéssel néznének szembe. A Bizottság tervei ideológia vezéreltek, és ellentmondanak minden érvényes politikai célnak” – mondta a BILD-nek Foerster.