ACNEWS

Hatalmas cápa riogat Isztriánál – VIDEÓ

Óriáscápa / Kép forrása: Wikipedia
Óriáscápa / Kép forrása: Wikipedia
Az Adriai-tenger északi részén, az Isztriai félsziget és a szárazföld közötti Kvarner-öbölben bukkant fel egy négyméteres cápa. Egy horvát halász videót is készített róla.
Hirdetés
Ad image

Egy horvát halász vasárnap a Kvarner-öbölben hajózott, amikor a parthoz közeli vízben, hajója mellett felbukkant egy négyméteres cápa – írja a kleinezeitung.at. A fiumei Cali Mero nevű halásznak sikerült videót is készítenie a hatalmas halról, amely lassan körbeúszta a hajóját.

A halász által a Facebookra feltöltött videót kommentálta egy tengerbiológus is. Megállapította, hogy egy úgynevezett óriáscápáról van szó, amely akár tízméteresre is megnőhet, a kifejlett állat teste pedig akár négy tonnát is nyomhat. Ez a faj kizárólag plantkonokkal táplákozik, így teljesen ártalmatlan az emberre. Megnyugtató kommentje ellenére a videó alatt sorakozó hozzászólások leginkább a megdöbbentést és az ijedtséget tükrözték. Az egyik kommentelő megjegyezte például, hogy „Meghalnék a félelemtől, ha a közelemben bukkanna fel”. Egy másik olvasó egyenesen azt közölte, hogy „Ha a videó megjelenik a médiában, az idei szezonnak lőttek”.

A forrás hozzátette, hogy nem ez az első cápaészlelés az Adriai-tenger északi részén, ám az ilyen nagy méretű cápák ritkán közelítik meg a partot, illetve a hajókat. Az óriáscápát egyébként gyakran nevezik sütkérező cápának (angol neve basking shark), mert egyedei gyakran lebegnek a felszínen. A cetcápa után az óriáscápa a világ második legnagyobb cápafaja.

A Wikipedia szócikke alapján az óriáscápa (Cetorhinus maximus) az északi és a déli félteke minden tengerében elfordul. Az állományának nagyságáról nincsen pontos adat. Átlagosan mintegy 7,9 méter hosszú és 4,65 tonna tömegű lehet, de előfordulhatnak ennél nagyobb példányok is. Hiteles forrás szerint a legnagyobb egyedet 1851-ben fogták ki Kanadában. Az a példány 12,27 méter hosszú és körülbelül 16 tonna tömegű volt. Az óriáscápa magányosan vagy kisebb csapatokban él. Lassan mozog és gyakran bukkan fel a víz felszínén. Tápláléka kizárólag planktonokból áll, táplálkozás közben nyitott szájjal úszik a vízben, ilyenkor víz és plankton kerül a szájába. Ezeket megszűri a kopoltyúrésein keresztül, így fennakad a táplálék, a vizet pedig a kopoltyún keresztül kipumpálja. Az oxigén felvétele és a szén-dioxid leadása is eközben történik.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!