Amint azt lapunk is megírta, április 10-én lezárult egy szövevényes, közel három évtizede eredménytelenül húzódó gyilkossági ügy. Csütörtökön a Fővárosi Ítélőtábla másodfokon felbujtóként bűnösnek mondta ki Gyárfás Tamást Fenyő János médiamogul 1998-as megöletésének ügyében.
Bár a döntés értelmében a most 76 éves Gyárfásnak néhány héten belül börtönbe kell vonulnia, ügyvédje, dr. Zamecsnik Péter elmondta: az ítéletet nem tartja kellően megalapozottnak. Ezért védencével perújítást kezdeményeznek.
De mit is jelent a gyakorlatban a perújítás és milyen esélyekkel vághat neki a Magyar Úszó Szövetség egykori elnöke élete talán legutolsó megmérettetésnek? Erről beszélt most lapunknak dr. Novák Rudolf, egri ügyvéd.
„A perújítás egy úgynevezett rendkívüli jogorvoslat, amely elég szigorú feltételek mellett és időhatárokon belül kezdeményezhető” – kezdi dr. Novák, majd így folytatja: „Ennek lényege, hogy olyan tényeket és bizonyítékokat mérlegel újra a bíróság, amelyek a jogerős ítélethez vezető eljárásokban nem kerültek elbírására.”
Amint az a jogász szavaiból kiderült, a perújítás alapját az úgynevezett „novum” képezi. Vagyis olyan új tény vagy bizonyíték, amely az első- és másodfokú eljárás során nem volt ismert, vagy nem került elbírálásra. Ha pedig a másodfokú bíróság a dr. Zamecsnik által korábban előterjesztett bizonyítási indítványokat elutasította, és így azok érdemi vizsgálat nélkül maradtak, akkor ezek – megfelelő súly esetén – figyelembe vehetők egy esetleges perújítás során.
Az új bizonyítékokról azonban egyelőre semmit sem tudni. Gyárfásék ezidáig nem árulták el, hogy mire alapozzák majd a perújítási kérelmet. Dr. Novák szerint ezeknek az adatoknak komoly súllyal kell bírniuk ahhoz, hogy a bíróság elfogadhassa őket.
„A jogerős ítélet elsősorban hangfelvételekre épült, amelyekből a bíróság szerint Gyárfás bűnössége megállapítható volt, és ezek zárt logikai rendet alkottak. A védelemnek tehát olyan új tényeket, bizonyítékokat kell bemutatnia, amelyek szintén zárt logikai egységet alkotnak, de épp ellenkező következtetésre vezetnek. Vagyis arra, hogy nem Gyárfás volt a bűncselekmény megrendelője, jogi szaknyelven a felbujtója.”
A jogorvoslati lehetőségek sora itt még nem ér véget. Dr. Zamecsnik Péter ugyanis a napokban jelezte: nem zárják ki a Kúriánál történő felülvizsgálat kezdeményezését sem. Ez egy másik rendkívüli jogorvoslati forma, amely akkor alkalmazható, ha a másodfokú bíróság súlyos eljárási hibát követett el.
„A védő szerint az ítélőtábla nyilvános ülésen, nem pedig tárgyaláson változtatta meg az első fokon megállapított tényállást. Ráadásul bizonyítási eljárás nélkül. Ha ez valóban így történt, akkor az eljárás törvényessége megkérdőjelezhető. Ez pedig jogalapot adhat az esetleges felülvizsgálathoz” – magyarázta az ügyvéd.
„Nem látom könnyűnek Gyárfás úr helyzetét és az ügyvédje feladatát sem” – mondta dr. Novák Rudolf. Szerinte csak a valóban új és a perdöntő erejűnek minősülő bizonyítékok esetén van reális esély arra, hogy a bíróság ismét megnyissa és újratárgyalja a Fenyő-ügyet. „Az esetleges perújítás azonban önmagában nem halasztja el a büntetés végrehajtását. Így Gyárfás Tamásnak néhány héten belül tehát mindenképpen börtönbe kell vonulnia.”
Amennyiben a dr. Zamecsnik által benyújtott perújítási kérelem pozitív elbírálást kap a bíróságtól és új eljárás indul Gyárfás ügyében, a sportriporter újra felhőtlen napkeltére ébredhet, ugyanis lényegesen enyhébb büntetést kaphat, sőt mi több: akár fel is menthetik.