Az ukrán drónkezelők újabb motivációt kaptak, hogy még nagyobb lendülettel vegyék fel a harcot az orosz erőkkel szemben. A kormány egy olyan különleges, innivativ programot indított, amely mintha csak egy videojátékból származna. A katonák pontokat gyűjtenek, ha feltöltenek videókat arról, ahogy megsemmisítik az ellenséges technikát vagy gyalogságot. Ezeket a pontokat pedig egy külön webshopban válthatják be új felszerelésre.
„A Brave 1 Market portál olyan lesz, mint egy katonai Amazon. A katonáknak egyszerű hozzáférést biztosít az általuk a fronton szükséges technikához” – magyarázta Mihajlo Fedorov miniszterelnök-helyettes. A drónkezelők számára ez egy új lehetőséget jelent, hogy beszerezzék a manapság szűkösen elérhető alkatrészeket drónjaikhoz. Illetve egész gépek is elérhetők lesznek.
A rendszer viszonylag egyszerű. A drónkezelő az adott célpont likvidálásáért meghatározott pontszámot kap. Például 20 pont jár egy megrongált, 40 pont egy megsemmisített harckocsiért, 50 pont egy rakétarendszer kiiktatásáért, és szerény 6 pont egy orosz katona megöléséért.
A bevetés után a kezelőnek fel kell töltenie a teljes akciót bemutató videót a közös rendszerbe. Ott a hadvezetés igazolja annak hitelességét. Eddig ez a rendszer inkább csak a rangsorban való versengésre szolgált, és alapvető visszajelzést adott arról, hogy hová kell több felszerelést juttatni. Az új internetes bolt azonban komoly változást hoz.
A webshopból például közvetlenül és bürokrácia nélkül beszerezhetők lesznek a Vampire típusú drónok, amelyek 43 pontba kerülnek. A kínálatban megtalálhatók a nagyobb Baba Jaga típusú gépek is, amelyek akár 15 kilogrammos rakományt is elbírnak. A katonák megrendelik a szükséges eszközt, a többit a feletteseik intézik. Fedorov ígérete szerint a megrendelt felszerelés egy héten belül a frontra kerülhet.
A legeredményesebb drónos egység eddig több mint 16 000 pontot szerzett. Ezért például 500 nappali, 500 éjszakai alapdrónt, valamint 100 Vampire drónt és 40 felderítő repülőeszközt igényelhet. De nem csupán a gyorsabb felszereléselérésről van szó.
Fedorov szerint az egységek már pusztán versenyszellemük miatt is próbálnak minél több pontot gyűjteni. Ez az adatokon is jól látszik: a drónos egységek 90%-a már legalább egy igazolt találatot feltöltött a rendszerbe. A pontozási rendszer a hadvezetés számára is hasznos: ennek segítségével könnyebben célozzák meg az ellenséges erőket.
„Például amikor megnöveltük a pontszámot a gyalogság kiiktatásáért kettőről hatra, a gyilkolások száma egy hónap alatt megduplázódott. Ez tehát nem csupán motiváció, hanem az egész háborús szabályrendszer megváltoztatása” – állítja Fedorov. Mint a hosszú ideje zajló orosz-ukrán konfliktus esetében lenni szokott, a statisztikák egyik fél részéről sem ellenőrizhetők független forrásokból.