Egy forradalmian újszerű megoldás jóvoltából minden tehénlepény ruhadarabbá válhat a jövőben – írja a dailymail.co.uk. A brit University College London munkatársai fedezték fel a módszert, amelynek eredményeként az állattartó telepek hulladéka a divatipar új alapanyagává válhat.
A tehéntrágya rengeteg cellulózt tartalmaz. Ez egy természetes rost, amely a növényi sejtfalakban található meg. Modern világunkban cellulózt használnak a papírgyártástól kezdve ezernyi más dologra is. A különféle fóliákban, élelmiszerekben, textilekben egyaránt megtaláljuk ezt az erős és nagyon hasznos anyagot. Általában természetes forrásokból nyerik ki, ám nagyon gyakran szintetikusan állítják elő, mérgező vegyi anyagok felhasználásával.
A cellulóz azonban természetes formájában ott van a tehéntrágyában is, hiszen a trágya rengeteg emésztetlen növényi rostot is tartalmaz. Könnyedén ki lehet nyerni a létfontosságú nyersanyagot, amit folyadékká alakítanak, majd különféle módszerekkel cellullózszálakat, gyöngyöket, vagy akár egybefüggő fóliát készíthetnek belőle.
A kutatók által a tehéntrágyából előállított cellulózrostok minősége felveszi a versenyt az ipari körülmények között előállított cellulózzal. Annak pedig semmilyen akadálya sincs, hogy akár a ruhaipart is ellássák a jövőben ilyen anyaggal. A kutatók azért siettek hozzátenni, hogy a végterméknek semmilyen szaga sincs.
Mind az állattartók, mind pedig a textilipar sokat nyerhet az új találmánnyal, de leginkább a környezetért aggódók örülhetnek. A feldolgozatlanul halmozódó trágyahalmok ugyanis egyre több fejtörést okoznak azoknak az országoknak, ahol jelentős állattartás folyik.