Fiatalok és idősek, férfiak és nők, szülők és gyerekek – mindannyian eljöttek a Wroclaw melletti katonai gyakorlótérre, hogy megtanuljanak fegyverrel lőni. A szombat délelőtti „Kiképzés a hadsereggel” program keretében civilek is megtanultak közelharci technikákat, elsősegélynyújtást és gázálarc felhelyezését.
„Veszélyes időket élünk, fel kell készülnünk” – mondta a projekt koordinátora, Adam Sielicki százados, hozzátéve, hogy Lengyelország katonai fenyegetés alatt áll Oroszország részéről, ezért intenzíven készülnek. Ez magában foglalja a civilek katonai alapkiképzésben való részvételét is. Selicki megemlítette, hogy a program túlzsúfolt, ezért a lengyel hadsereg tervezi a program bővítését, hogy minden fiatal részt vehessen a képzésen.
A képzésben részt vevő civilek megemlítik, hogy a történelem eléggé megtanította őket arra, hogyan védjék meg magukat. „Nem támaszkodhatunk senki másra. Ma vannak szövetségek, holnap pedig nem lesznek” – nyilatkozta Dariusz, az egyik civil résztvevő.
A fiatal Agata és barátja Donald Trump amerikai elnökké választása miatt is a csapatok közé vetette magát. „Az emberek aggódtak emiatt. Ki akar vonulni Európából, és mi kevésbé érezzük magunkat biztonságban. Ha nem készülünk fel, Oroszország megtámad minket, és foglyok leszünk” – mondta.
Csehországgal együtt Lengyelország a háború kezdete óta az orosz elnök és az orosz hadsereg gyakorlatának egyik fő kritikusa. Fáradhatatlanul támogatja Ukrajnát, és kemény szankciókat sürget. Emellett figyelmeztet az orosz fenyegetésre, és igyekszik mindent megtenni, hogy felkészüljön egy esetleges konfliktusra. Idén még a GDP 5%-át is védelmi kiadásokra fordítja, ami a legmagasabb a NATO-ban – írja a Blesk.
Donald Tusk miniszterelnök azt mondta, hogy Lengyelország célja, hogy a régió legerősebb hadseregét építse ki.
A meglévő hadsereg pedig intenzív kiképzésen vesz részt. Az ukrán sorkatonák és a hadsereg is lengyel területen gyakorol. NATO-tisztviselők szerint egy ütőképes hadsereg gyors kiépítése Lengyelországban az első védelmi vonalra való felkészülést szolgálja, ha Oroszország megpróbálná megtámadni Európa többi részét.
A hadsereg mellett Lengyelország a légvédelmet is kiépíti, és tárgyalásokat folytat Franciaországgal arról, hogy az atomellenes ernyő alá kerüljön. Hagyományos erődítményeket is építenek, hogy megvédjék az országot egy esetleges oroszországi kalinyingrádi vagy fehéroroszországi támadástól. Novemberben megkezdődött az úgynevezett Keleti Pajzs erődítményeinek első részeinek ilyen módon történő építése. Erre 10 milliárd zlotyt különítettek el.