Egyre nagyobb hullámokat vet az úgynevezett „Pfizergate” botrány, amelyben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke került a célkeresztbe. Az Európai Unió Bírósága kimondta: jogellenes, hogy von der Leyen megtagadta az SMS-ek nyilvánosságra hozatalát, amelyeket a Pfizer vezérigazgatójával, Albert Bourlával váltott a koronavírus-járvány idején. Az ügy érzékenységét jól mutatja, hogy most Jean-Claude Juncker, a Bizottság korábbi elnöke is megszólalt – és beismerte, hogy hivatali ideje alatt ő is törölt hasonló tartalmú üzeneteket – írja a Kronen Zeitung.
„Számos SMS-t töröltem, amelyeket kormányfőktől vagy európai parlamenti képviselőktől kaptam. Ez nem volt szokatlan gyakorlat a Bizottságban” – mondta Juncker. Hozzátette: „Soha nem mondták nekem, hogy ezeket az üzeneteket meg kellene őrizni.”
A botrány középpontjában egy 2021 tavaszán született SMS-váltás áll, amely a Pfizerrel kötött, 1,8 milliárd adag COVID–19 vakcinára vonatkozó szállítási szerződést érintett. A megállapodás értéke a hírek szerint elérhette a 35 milliárd eurót (átszámítva 13,8 milliárd forint), és amint azt az AcNews is megírta: felmerült a gyanú, hogy az EU jócskán túlárazva vásárolta meg az oltóanyagokat. A bíróság most a titokban váltott SMS-ek kiadatását követeli.
A politikai következmények ezúttal pedig nem maradtak el. Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) európai parlamenti képviselője, Gerald Hauser szerint von der Leyennek távoznia kell. Közleményében úgy fogalmazott: „Ursula von der Leyen a Pfizerrel kötött vakcinaszerződést a színfalak mögött intézte, megsértve az uniós jogot. Aki átláthatóságot hirdet, de saját háza táján sem tartja be azt, az alkalmatlan a Bizottság vezetésére.”
A botrány kimenetele nemcsak von der Leyen jövőjét befolyásolhatja, hanem az EU intézményi hitelességét is komolyan érintheti.