A tudomány megerősítette, amit sokan eddig csak érzésből tudtak: a gyász szó szerint összetörheti a szívünket, és akár végzetessé is válhat – írja az UniLad.
Az orvosi szakirodalom már nevet is adott ennek az állapotnak: ez volna a „megtört szív szindróma”. Ez egy hirtelen kialakuló szívizomgyengeség, amelyet általában egy komoly testi vagy érzelmi megterhelés – például szakítás vagy a szeretett személy halála – vált ki. A stresszhormonok, mint például az adrenalin, megakadályozzák a szív normál ütemű összehúzódását, így az képtelen lesz ellátni az alapvető működési funkcióit.
A tünetek néhány napig, de akár hetekig is fennállhatnak. Az állapot különösen azért veszélyes, mert a szív testünk legfontosabb izma, ha azonban nem működik megfelelően, csökken a szervezet oxigénellátása, majd leállnak a létfontosságú funkciók.
Bár a szindróma viszonylag ritka – az esetek körülbelül 2 százalékát teszi ki azoknál, akik szívinfarktus gyanújával kerülnek kórházba – az orvosok szerint az előfordulás valószínűleg gyakoribb, mint azt gondolnánk. Számos esetet ugyanis nem ismernek fel időben.
A betegség a nőknél sokkal gyakoribb – az esetek közel 90 százalékában hölgyeket diagnosztizálnak –, és különösen a menopauzán átesetteket érinti. Ennek oka vélhetően a hormonális változásokban keresendő.
Ugyanakkor egy új kutatás arra figyelmeztet, hogy a férfiak jóval nagyobb eséllyel halnak bele ebbe az állapotba, mint a nők – a halálozási arány náluk 11,2 százalék, míg nőknél csak 5,5 százalék.
A kutatók szerint mindez amiatt lehet, hogy a férfiaknál jellemzően nem érzelmi, hanem fizikai stressz váltja ki a betegséget – például műtét vagy súlyos betegség –, és gyakran már eleve szív- és érrendszeri problémákkal küzdenek.
Bár a betegség váratlanul csaphat le, az orvosok szerint rendkívül sokat számít az életmód. Az elegendő alvás, a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás csökkentheti a szívproblémák, így a megtört szív szindróma kockázatát is.