Ausztria határain belül jelenleg a 16 és 18 év közötti fiatalok szülői beleegyezéssel, valamint bírósági jóváhagyással köthetnek házasságot, amennyiben a bíróság úgy ítéli meg, hogy a fiatalkorú alkalmas a házasságra. Ezt a gyakorlatot azonban megszüntetik, még akkor is, ha a fiatal házasodni akar, és a partner már nagykorú. Az új szabályozás értelmében a házasságkötés lehetősége kizárólag a 18. életév betöltését követően lesz elérhető, minden kivétel nélkül.
Gyermekek védelme és a genetikai betegségek elkerülése
Claudia Plakolm családügyi miniszter szerint ez egy fontos lépés a kiskorúak védelme érdekében.
„Ausztriában szabad akaratból házasodunk, nem a család vagy a hagyomány nyomására. A kiskorúak nem képesek reálisan felmérni a házasság következményeit”
– nyilatkozta a Plakolm a Heute című lapnak.
A kormány egy másik fontos változtatása az unokatestvér-házasságok betiltása. A családügyi miniszter szerint ezek a kapcsolatok sokszor nem önkéntesek, hanem kulturális vagy családi nyomásra jönnek létre. Ezen túlmenően komoly egészségügyi kockázatot is jelentenek: az unokatestvérek házasságából származó gyermekeknél kétszer akkora eséllyel fordulnak elő genetikai betegségek. A nyugati országokban az ilyen típusú házasságok aránya kevesebb mint 1%, míg bizonyos muszlim országokban tízből hat házasság rokonok között jön létre.
A határon kívül mehet a házasság
A szabályozás végrehajtását az anyakönyvi hivatalokra bízzák, amelyek a házasulandók anyakönyvi kivonatai alapján vizsgálják meg a családi kapcsolatokat – igaz, DNS-teszteket nem végeznek. Ugyanakkor a kormány elismeri, hogy a szigorítás nem akadályozza meg teljesen az ilyen házasságokat, mivel azok külföldön, például a család származási országában továbbra is megtörténhetnek.