A James Webb űrteleszkóp legutóbbi megfigyelései alapján a NASA szakértői finomították az aszteroida várható útvonalát. Az eddigi adatok alapján 4,3 százalékra emelkedett annak valószínűsége, hogy a 2024 YR4 2032. december 22-én becsapódik a Hold felszínébe. A veszély mértéke tehát fokozatosan nőtt az év folyamán, hiszen korábban a becsapódási esélyt 1,7, majd 3,8 százalékra becsülték.
A NASA szerint, ha a becsapódás bekövetkezik, a Holdon egy mintegy 1200 méter átmérőjű kráter keletkezhet. A tudósok ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy egy ilyen ütközés sem valószínű, hogy jelentős hatással lenne a Hold pályájára vagy a Földre, így például az óceáni árapály jelenségére sem kell számottevően számítani – írja a Bild.
A 2024 YR4 jelenleg nem észlelhető földi távcsövekkel, a szakemberek legközelebb 2028-ban tudják majd pontosan megfigyelni az aszteroida mozgását. Ekkor derülhet ki teljes bizonyossággal, hogy valóban a Hold lesz-e a becsapódás célpontja.
Év elején még attól tartottak, hogy az aszteroida akár a Földet is elérheti, különösen a déli féltekét veszélyeztetve, ám szerencsére ez a forgatókönyv már kizárható.
Ha a 2024 YR4 valóban becsapódik, az emberiség történetében először figyelhetnénk meg élőben egy ekkora égitest ütközését a Hold felszínével – jó idő esetén akár amatőr távcsövekkel is.