90. születésnapja előtt néhány nappal a dalai láma bejelentette, hogy lesz utódja. Az intézmény a jövőbeli 15. dalai lámával tovább fog élni. Hosszú ideig spekuláltak arról ugyanis, hogy Tenzin Gyatso lehet az utolsó dalai láma. Sőt arról is beszélt, nem nő lesz az utóda.
Az elmúlt években számos tibeti, száműzetésben élő tibeti, valamint a Himalája régió egészéből és más országokból származó buddhista sürgette, hogy „a dalai láma intézménye tovább éljen” – mondta a Nobel-békedíjas egy vallási konferencián közzétett videóüzenetében. „Mindezeknek a kéréseknek megfelelően megerősítem, hogy a dalai láma intézménye tovább fog működni” – hangsúlyozta.
Sok száműzött tibeti attól tart, hogy Kína kinevezhet egy utódot a dalai lámának, hogy megerősítse Peking ellenőrzését Tibet felett. A spirituális vezető és több ezer másik tibeti 1959-ben, a kínai uralom elleni felkelésük leverése óta Indiában él száműzetésben. Kína „szeparatistának” nevezi a dalai lámát. Ő viszont „egyszerű buddhista szerzetesnek” tartja magát – írja a blick.ch.
A dalai láma világszerte Tibet szabadságának békés harcosaként tisztelik. Politikai hatalma hivatalosan már nincs. 2011-ben átadta azt egy száműzetésben élő kormánynak, amelyet világszerte mintegy 130 000 tibeti választott meg, és amelynek székhelye Észak-Indiában, Dharamsala külvárosában található.