Donald Trump kormánya felfüggesztette egyes fegyverek szállítását Ukrajnába. A Fehér Ház szóvivője szerint a korlátozásokra azért került sor, hogy „Amerika érdekei az első helyen álljanak”. Kijev szerdán magyarázatot kért az Egyesült Államoktól, mivel Washington nem figyelmeztette előre a szállítások bármilyen változására – közölte a CNN.
Válaszul Andrij Szibiha, Ukrajna külügyminisztere az interneten megírta: „Ukrajna ugyan aktívan fejleszti saját képességeit, de azonnali támogatásra van szükségünk – figyelembe véve az orosz terror mértékét. Oroszország folyamatos támadásai elsősorban civileket, köztük nőket és gyermekeket, valamint iskolákat, kórházakat és lakóterületeket érintenek” – sorolta.
Véleménye szerint „most nincs idő rossz döntésekre”. „Most van itt az ideje, hogy megmutassuk erőnket, és megfelelő jelzéseket küldjünk Moszkvának” – írta az X platformon, megjegyezve, hogy Ukrajna kénytelen lesz más módszerekhez folyamodni, ha az Egyesült Államok nem szállít további fegyvereket – említést tett védelmi rendszerek vásárlásáról vagy bérléséről.
„Ennyi drón, bomba és rakéta, különösen ballisztikus rakéta megerősíti, hogy sürgősen tovább kell erősíteni Ukrajna légvédelmét. Több vadászgépre és védelmi rendszerre van szükségünk. Készek vagyunk ezeket megvásárolni vagy bérelni is” – tette hozzá.
„Az USA folyamatos támogatása Ukrajnának, védelmünknek, népünknek közös érdekünkben áll” – mondta Zelenszkij pedig esti beszédében nem kis kétségbeeséssel. Szerdán azt nyilatkozta, hogy az ukrán kormány próbálja tisztázni a helyzetet.
Moszkva is reagált az USA szállításainak korlátozására. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, hogy Oroszország örül Trump döntésének. „Amennyire tudjuk, a döntés oka az volt, hogy a raktárak üresek. De mindenesetre minél kevesebb fegyvert szállítanak Ukrajnába, annál közelebb kerülünk a ’különleges katonai művelet’ végéhez” – értékelte.
Az amerikai döntés által érintett rakéták a Patriot rendszerekhez tartozó PAC-3 rakéták, 155 mm-es kaliberű tüzérségi rakéták, GMRLS rakéták a HIMARS rakétás tüzérségi rendszerekhez, valamint AIM-7 rakéták, amelyeket a NASAMS légvédelmi rendszerekben és az F-16 vadászgépekben használnak.