Csütörtökön az ország déli részén megdőlhet a 38 fokos napi melegrekord, de nem kizárt, hogy akár 39 fokot is mérhetnek. Az északnyugati határvidéken csütörtök este nem kizárt zivatar, és kis eséllyel ugyan, de az Észak-Dunántúlon az északnyugatira forduló szelet viharos, akár 65-70 km/órás széllökések kísérhetik. Ennek megfelelően a legmagasabb hőhullám-riadószintet hirdették ki országosan.
A megterhelés hatalmas lehet a szervezetre. S természetesen ilyen időjárási körülmények között számos hőségre vonatkozó tipp kering. Néhány azonban veszélyes lehet.
1. Egy széles körben elterjedt tipp: feltétlenül tartsuk zárva az ablakokat. Ez különösen kis helyiségekben jelenthet felesleges terhet a szervezetre.
Az ismert svájci-német meteorológus, Jörg Kachelmann napok óta kampányol ezek ellen a „tippek” ellen. Azt mondta: „Ez az, ami megöli az embereket.” Az olyan tevékenységek, mint a főzés vagy a zuhanyozás, sok vízpárát termelnek a helyiségekben, amely zárt ablakok mellett nem tud távozni. Fontos a szellőzés, hogy az összes pára távozzon.
„A tűzoltók, akiknek ezeket a halottakat kell összeszedniük, teljesen nedves falakról számolnak be. Ezt egyetlen test sem bírja ki. Az emberek csodálatosan túlélnek 40 fokos szárazságot a sivatagban, de nem bírják ki 28 fokot magas páratartalom és teljes szélcsend mellett.”
Az ablakok kinyitása különösen éjszaka és kora reggel hatékony.
2. Kachelmann felhívja a figyelmet arra, hogy a fent említett okok miatt a nedves törölközők is veszélyessé válhatnak. Ezek ugyanis szintén növelik a szoba páratartalmát. „Akkor legalább a halál sokkal gyorsabban beáll – ezt el kell ismerni azoknak, akik ilyen hőségre vonatkozó tanácsokat adnak.
Minden ablakot bezárni – az passzív eutanázia. Nedves törölközőket felakasztani – aktív eutanázia! Mindkettő sok ember halálát okozza.
De a tűző meleg nem csak a testet károsítja, hanemkáros gazdasági következményekkel is jár. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) frissített elemzése szerint az ilyen események által okozott gazdasági károk 38 európai országban a legutóbbi összehasonlítási évben, 2023-ban több mint 45 milliárd eurót tettek ki.
Ez most is látható. Az utak felrepednek, régiók kerülnek víz alá, az iskolák zárva maradnak, Franciaországban és Svájcban az atomerőművek teljesítményét vissza kell fogni – ennek megfelelően drágul az áram ára a tőzsdéken. A Meteorológiai Világszervezet (WMO) becslése szerint a jelenlegi hőhullám csak a jövőbeli időjárási események előjele. „Az ember által okozott éghajlatváltozás miatt az extrém hőhullámok egyre gyakrabban és intenzívebben jelentkeznek. Meg kell tanulnunk ezzel együtt élni” – mondta Clare Nullis, a WMO szóvivője Genfben.