A hangszert maga Antonio Stradivari készítette a 18. század elején. A történelem leghíresebb hangszerkészítő mesterének gyönyörű alkotása korábban a Mendelssohn-Bonke család tulajdonában volt, ahonnan a múlt század közepén lopták el – azóta nyoma veszett.
A szakértők megállapították: ez az a 317 éves Stradivari
A világsajtó a The New York Times-ra hivatkozva számolt be arról, hogy a páratlan értékű hangszert 2018-ban már bemutatták Tokióban egy Stradivari-kiállításon, csakhogy akkor más néven és hamis gyártási évvel állították ki. Most viszont három neves szakértő is megerősítette: kétség sem fér hozzá, ez az ellopott Stradivari.
Karla Shapiro kulturális értékek szakértője, Jason Price, a híres Tarisio hangszergyűjtő ház alapítója, és Jean-Philippe Eschar, a Zenei Múzeum kurátora is egyetértett abban, hogy a hegedű hiteles. Price részletesen elemezte a hangszer kopottságát, horpadásait, karcolásait, és azt mondta: „Nyilvánvaló, hogy ez ugyanaz a hegedű, ebben nincs vita.”
Eschar hozzátette: „Lehetetlen két teljesen azonos Stradivari-hangszert készíteni.”
Joachim József hegedűje majd 4 milliárdért kelt el
A Stradivari hegedűk értéke felbecsülhetetlen, de hogy érzékeltessük, milyen ritka és értékes darabról van szó, mondunk egy magyar vonatkozású példát: idén februárban egy másik Stradivari-hegedűt 11,25 millió dollárért, vagyis 3 milliárd és 837 millió forintért adtak el New Yorkban.
A Sotheby’s aukcióján árverezték el azt a hangszert, amely korábban a magyar hegedűművész, Joachim József és a kínai Si-Hong Ma birtokában volt. A hegedű az 1714-es évből származik, amely Stradivari aranykorának csúcspontja volt – írta az nytm.com hírportál.
A most megtalált tokiói hangszer nemcsak egy zenetörténeti ereklye, hanem egy kulturális kincs is egyben, amely egy rejtélyes és kalandos történet végére húzta az utolsókat. A klasszikus zene rajongói joggal ünnepelnek, hiszen ilyen legendás hegedűből nincs, és nem is lehet több.