Egy friss tanulmány a patagóniai jégtakaró történetét vizsgálva azt sugallja: a gleccserek olvadása olyan geológiai folyamatokat indíthat be, amelyek végső soron vulkánkitörésekhez vezetnek.
Rohamos léptékben olvad a jégtakaró
Több mint 18 000 évvel ezelőtt a Patagónia déli részét borító vastag jégtakaró alatt a magma mélyen a felszín alatt rekedt. A jég súlya elnyomta a földkéreg mozgását, és visszatartotta a gázokat, amelyek egyébként a kitöréseket táplálják. Amikor a jégtakaró olvadni kezdett, a földkéreg visszapattant, a nyomás csökkent, a gázok pedig szabad utat kaptak – és ezzel megindult a vulkáni aktivitás.
Ez a folyamat lassú: Patagónia esetében 3–5 ezer év telt el a jég olvadása és az első jelentős kitörések között. De ma a helyzet más. A jégveszteség gyorsabb, a földkéreg mozgása is intenzívebb – és ez aggasztja a kutatókat.
„A gleccserek általában elnyomják az alattuk lévő vulkánok kitöréseit. De ahogy ezek visszahúzódnak, a vulkánok gyakrabban és robbanásszerűbben törhetnek ki”
– magyarázza Pablo Moreno-Yaeger vulkanológus, a Wisconsin-Madison Egyetem kutatója.
A kutatás szerint nem csak Patagóniában áll fenn ez a veszély. Antarktisz alatt több mint száz vulkán szunnyad, Új-Zélandon, Oroszországban és Észak-Amerikában is hasonló jelenségek indulhatnak el, ha a jégtakarók tovább olvadnak. És ha egy vulkánkitörés nem is jut el a felszínre, a magma akkor is megolvadhatja a jégtömeget belülről, ami újabb destabilizációhoz vezethet.
Most még van időnk felkészülni
A probléma ráadásul ördögi kört alkothat: a kitörések üvegházhatású gázokat juttatnak a légkörbe, ami tovább gyorsítja a globális felmelegedést – és így a jég még gyorsabban olvad, újabb kitöréseket előidézve – írta a sciencealert.com portál.
A kutatók szerint nem kell pánikba esni – ezek a folyamatok jellemzően évszázadok alatt bontakoznak ki. De épp ezért most van időnk megérteni és felkészülni rájuk. Ugyanis, ha egyszer beindul a láncreakció, már lehet, hogy késő lesz megállítani.