A belorusz hatóságok drasztikus intézkedéseket vezetnek be az idei burgonyahiányra válaszul. Azok a boltok, amelyek nem szállítanak vagy nem biztosítanak megfelelő mennyiségű burgonyát az állami stabilizációs készletekből, bírsággal büntethetők.
Ez jelenleg 210 és 8400 belorusz rubel közötti összegnek felel meg, ami átszámítva 22 000 és 885 000 forint közötti sávnak felel meg. A szakértők szerint a burgonya-válság fő oka az Aleksandr Lukasenko rezsim által előírt maximális ár.
A hatóságok azonban olyan alacsony küszöbértéket határoztak meg, hogy az egyéni gazdáknak nem volt érdemes burgonyát ültetniük. Ráadásul termésüket sokkal jobb áron tudták eladni Oroszországban, ahol nincsenek központi árszabályozások.
Egy hónappal ezelőtt Lukasenka aláírta az „anti-hiánytörvényt”, amely lehetővé teszi a kereskedelmi hálózatok számára, hogy 3%-os kamatozású hiteleket vegyenek fel, hogy megvásárolhassák a még le nem szüretelt almákat és zöldségeket: burgonyát, káposztát, sárgarépát, céklát és hagymát – írja a Polsatnews.
A rendelet arra is kötelezi a beszállítókat és az üzleteket, hogy megfelelő zöldség- és gyümölcsválasztékot biztosítsanak a polcokon. A listán szerepelnek a burgonya, a sárgarépa és a cékla, valamint a káposzta, a hagyma és az alma. Ellenkező esetben az eladók „a törvény szerint felelősségre vonhatók”.
A belorusz vezető nyilatkozataiból kitűnik, hogy a burgonya azért tűnt el a boltokból, mert a kereskedelmi hálózatok tulajdonosai szándékosan elrejtették, hogy bizonyítsák kormányzásának hatástalanságát. Lukasenka azt állítja, hogy a hiányt a milícia intézkedéseinek köszönhetően sikerült orvosolni.