Török tudósok 64 ember bevonásával mérték a szaruhártya belső rétegének, az endotheliumnak a változásait az Pfizer COVID-19 vakcina első adagának bevitele előtt, valamint két hónappal a második adag beadása után.
Az eredmények azt mutatták, hogy a vakcina mindkét dózisának beadása vastagabb szaruhártyát, kevesebb endothelsejtet eredményezett a szemben, és az endotheliumot alkotó specializált sejtek méretében pedig nagyobb variációt.
Rövid távon ezek a változások arra utalnak, hogy a Pfizer vakcina átmenetileg gyengítheti az endotheliumot, annak ellenére, hogy a betegek a vizsgálat során nem szenvedtek látásproblémáktól. Egészséges szemű embereknél ezek a kis változások valószínűleg nem befolyásolják azonnal a látást.
Ha azonban ezek a változások évekig tartanak, szaruhártya-duzzanathoz vagy homályos látáshoz vezethetnek, különösen azoknál, akiknek már meglévő szemproblémáik vannak, vagy akik szaruhártya-átültetésen estek át.
A vastagabb szaruhártya és a csökkent sejtsűrűség hozzájárulhat olyan szembetegségekhez, mint a szaruhártya-ödéma, a bullosus keratopathia vagy a szaruhártya-dekompenzáció, amelyek súlyos esetekben, különösen kezeletlenül, tartós látásvesztést okozhatnak.
A kutatók az Ophthalmic Epidemiology folyóiratban megjelent tanulmányban a következőkre figyelmeztettek : „Az endotheliumot szorosan monitorozni kell azoknál, akiknek alacsony az endothelszámuk, vagy akik szaruhártya-átültetésen estek át.”
A kutatócsapat nem javasolta az oltás ellen való fellépést, és továbbra is hosszú távú vizsgálatokat kell végezniük a betegeken, hogy kiderüljön, ezek a változások hónapokkal, évekkel az oltások beadása után is jelentkeznek-e – írja a cikk alapján a Daily Mail.