ACNEWS

Hideg vagy meleg vízet igyunk, melyik az egészségesebb?

Fotó: Unsplash
Fotó: Unsplash
Forró napokon egy korty hideg vízre vágyunk a leginkább, hogy lehűtsük magunkat, de vajon ez jót tesz a szervezetünknek? Vagy a meleg víz egészségesebb?
Hirdetés
Ad image

Hogyan szereti a vizet: langyosan vagy kellemesen lehűtve? A Fitbook cikkéből kiderül, hogy az általunk megivott víz hőmérséklete befolyásolja-e az egészségünket.

A víz ideális ivási hőmérséklete

Aki azt hiszi, hogy a jéghideg ital felfrissülést nyújt, az téved. Dr. Sven-David Müller táplálkozási szakértő szerint ideális esetben az italt az emberi testhőmérsékleten, azaz körülbelül 36 fokon kellene fogyasztani. Akkor nem kell a szervezetnek sem felmelegíteni, sem lehűteni. 

Hogyan hat a meleg víz belülről az izmokra és az idegekre?

A meleg víz enyhíti a fájdalmat, és segít a fejfájás, a hasfájás és a menstruációs fájdalom esetén. Az izmok és az idegek így természetes módon ellazulnak. 

„A meleget elvileg kellemesnek érzékeljük: az erek kitágulnak, még a bélgörcsök is hajlamosabbak a meleg vízben ellazulni. Egyszerűen jobban érezzük magunkat” – magyarázta Dr. Matthias Riedl hamburgi táplálkozási szakértő. Tehát ahelyett, hogy megint fájdalomcsillapítót pattintanánk be, inkább igyunk meg egy pohár meleg vizet. Az orvos mindazonáltal figyelmeztet, hogy amennyiben a fájdalom erős és tartós, mindenképp forduljunk orvoshoz.

A meleg víz fogyasztásának hatása az emésztésre

A meleg víz jót tesz az emésztésnek és segít a székrekedésen. Meleg vizet különösen zsíros étkezés után vagy mellé érdemes inni, mert a zsírok jobban feloldódnak és megemésztődnek. Ennek oka, hogy a felmelegített zsírok finomabban eloszlanak a bélben.

A meleg víz a keringésre is hatással van

A közvetlenül felkelés után megivott pohár meleg víznek kettős hatása van: beindítja az anyagcserét, és serkentő hatású, mert megemeli a testhőmérsékletet, így serkenti a keringést. Ideális esetben a reggeli kávé előtt egy nagy pohár meleg vizet kell meginni.

A hideg víz fogyasztása minimálisan növeli a szervezet energiafelhasználását

A hideg víz ivása valójában semmilyen egészségügyi előnnyel nem jár – azon kívül, hogy hidratáltan tartja a szervezetet. Csak a szervezet energiafelhasználására van hatással. Ennek oka, hogy a hideg vizet az emésztőrendszerben testhőmérsékletre kell hozni ahhoz, hogy a szervezet optimálisan működjön. Riedl szerint azonban ez a hatás nagyon csekély

A csapból kifolyó hideg víz nagyjából 15 fokos, míg a hűtőszekrényben tárolt jéghideg víz kb. 5 fokosnak felel meg.

A jéghideg víz lehetséges mellékhatásai

A hideg – vagy jéghideg víz szakértők szerint akár migrént is kiválthat. A torok hátsó része (szájpadlás) különösen közel van az agyhoz, így egy jéghideg ital migrént válthat ki. A langyos italok ajánljatosak a migrénes rohamoktól szenvedőknek – különösen a nyelőcsőproblémákkal (például gyomorégéssel) vagy irritábilis bélbetegekkel küzdők számára.

Mennyi vizet kell inni?

Természetesen a meleg víz nem mindenkinek ízlik, de egy citrom vagy lime kellően fogyaszthatóvá teszi. Legyen az hideg, langyos vagy forró víz, a szervezet vízháztartásának mindig jót tesz. Becslések szerint testsúlykilogrammonként 30-40 milliliter folyadék fogyasztása számít ideálisnak. Tehát, aki 70 kilogrammot nyom, annak naponta legalább 2,1 liter vizet kell innia. Ha túl sokat izzad a nyári napokon, akkor legalább három litert.

Túl sok vizet inni azonban szintén nem tanácsos, különösen a sportolóknak. Azok a futók például, akik négy-öt liternél többet isznak, fokozott demineralizációt tapasztalnak. Ennek lehetséges következményei a fejfájás, szédülés, hányinger, fáradtság és légzési nehézségek. Legrosszabb esetben hiponatrémia, úgynevezett vízmérgezés lép fel.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés