ACNEWS

Miért hallgat a marokkói király?

Illusztráció. Pixabay
Illusztráció. Pixabay
Emberek ásnak ki embereket a romok közül - puszta kézzel. Eddig közel 2900 halottat találtak, több mint 2500 sérültet.
Hirdetés
Ad image

Az Atlasz-hegységben kétségbeejtő a helyzet. Az áldozatok száma még emelkedni fog. Három nappal az évszázad délnyugat-marokkói földrengése után egyre kevesebb az esély arra, hogy túlélőket találjanak. A tragédia egyik oka a mentési munkálatok lassú előrehaladása.

Nincsenek mentőcsapatok, nincsenek keresőkutyák, nincsenek technikai eszközök – és nincs egyértelmű üzenet az uralkodótól, VI. Mohamed királytól. Több mint 60 ország ajánlott fel segélyt Marokkónak, de csak négy országnak engedélyezték a segítségnyújtást.

Közvetlenül a katasztrófa után világszerte 60 ország ajánlotta fel segítségét. Köztük volt Franciaország, Németország, Svájc, Olaszország, Izrael, Törökország és az USA és a magyar mentőcsapatok is indulásra készen álltak. Az uralkodó azonban csak 36 órával a rengés után reagált. Nem személyesen, hanem egy írásbeli nyilatkozatban.

A katasztrófa idején VI. Mohamed a párizsi pompás rezidenciáján tartózkodott. Nem mutatkozott a földrengés által megviselt népe előtt, és nem is szólt vigasztaló szavakat. Csak kedden jelentek meg képek VI. Mohamedről, amelyeken egy marrákesi kórházat látogat meg. A MAP hírügynökség szerint ott vért adott.

Úgy tűnik, nemzetközi segítségre nem tart igényt. Marokkó leginkább saját maga akarja enyhíteni a helyzetét. Az uralkodó magára hagyja a népét – boldoguljanak egyedül az irdatlan bajban.

Csak vasárnap adtak zöld utat mindössze négy ország mentőcsapatainak. Spanyolország és Nagy-Britannia kutatócsapatokat és kutyás osztagokat küldhet, Katar, Marokkó barátja, segélyt nyújt, az Egyesült Emírségek pedig légi szállítmányt küld. Miközben emberek halnak meg a romok alatt, a világ azt kérdezi: miért tétovázik a király? Túl büszke ahhoz, hogy elfogadja a segítséget?

„Marokkó meg akarja mutatni a világnak, hogy nem egy harmadik világbeli ország, amelynek hatalmas mennyiségű külföldi segélyre lenne szüksége” – mondta egy szakértő. Ráadásul október elején Marrákesben lesz a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap éves találkozója. A házigazda lehetséges üzenete: Marokkó mindent kézben tart.

A negatív hozzáállás mögött azonban politikai neheztelés is állhat. Marokkó 45 éve tart igényt Nyugat-Szaharára, amely korábban spanyol gyarmati terület volt. Míg az ENSZ és olyan tagállamok, mint Franciaország, Németország és Svájc szigorúan elutasítják a marokkói annexiót, Spanyolország nemrég engedett. Nagy-Britannia is szimpátiát szerzett azzal, hogy világszerte „stratégiai párbeszédre” szólított fel a konfliktus megoldása érdekében, valamint a vitatott területen megvalósuló kézzelfogható projektekkel.

Franciaország belügyminisztere hirtelen az uralkodó pártját fogja. Marokkónak jó polgári védelme van, és képes arra, hogy maga kezelje a helyzetet – mondta Gérald Darmanin a Blicknek. Ez Rabat érve is. A kormány közleményében köszönetet mondott a számos országnak a segítő szándékért és a szimpátiáért. Először azonban meg akarja vizsgálni, hogy Marokkó hogyan és hova tudná bevetni a nemzetközi mentőegységeket a jól koordinált együttműködés érdekében. De addig emberek ezrei halnak meg. Marokkóiak.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!