ACNEWS

A világ 10 legértékesebb lemeze

Forrás: Pixabay
Forrás: Pixabay
Reneszánszukat élik az utóbbi években a lemezek, amikért gyűjtők súlyos összegeket képesek kifizetni. Ez a 10 legdrágábban elkelt album.
Hirdetés
Ad image

Bár a bakelit/vinyl lemezek felett alapvetően eljárt az idő, az utóbbi években mégis reneszánszukat élik. És bár a lemezek többsége mára már semmit sem ér, mégis vannak olyan darabok, amik akár egy ház árába is kerülhetnek. A Bild most összeszedte a legtöbb pénzért elkelt lemezeket.

Wu-Tang klán: „Once Upon a Time in Shaolin”

A Wu-Tang Clan rap kollektíva „Once Upon a Time in Shaolin” című albumából csak egy pélány jelent meg. Ezzel pedig minden idők legdrágább albuma lett, amikor 1,85 millió euróért, azaz közel 716 millió forintért vették meg. A szerencsés vásárló Martin Shkreli volt.

Forrás: Wikipedia

Az album egyébként 2015-ben készült, tiltakozásul a zene digitálizációja miatt bekövetkező leértékelődés ellen. A Once Upon a Time in Shaolin lemezt egészen 2013-ig csak fizikai hordozókon lehetett megtalálni. Végül a tulajdonost hét év börtönre, illetve pénzbüntetésre ítélték csalásért. Ekkor az Egyesült Államok kormánya lefoglalta a milliókat érő lemezt, majd 3,7 millió euró (1,43 milliárd forint) értékű kriptopénzért értékesítette.

Bob Dylan: „Blowin’ in the Wind”

2022-ben Bob Dylan eladta a „Blowin’ in the Wind” (1963) egyedülálló új felvételét 1,64 millió euróért. A hagyományos bakelitlemezekkel ellentétben ennek különlegessége, hogy acetáttal rögzítették. Emiatt bár a hangminősége sokkal jobb, de egyben jóval érzékenyebb is a lemez.

John Lennon és Yoko Ono: „Double Fantasy”

John Lennon és Yoko Ono 1980-as „Double Fantasy” című albumának aláírt példányát 1990-ben 138 916 euróért, azaz 53,7 millió forintért cserélt gazdát. Végül 2010-ben újra elérhető volt ez a lemez, ekkor 787 193 euróért (304 millió forint) kelt el.

The Beatles: „White Album”

Ha drága lemezekről esik szó, mindenkinek először a The Beatles White Album-ja ugrik be először. Az értékük részben abban rejlik, hogy minden példányukat egyedileg számozták. Az első négy darabból pedig minden zenekari tag kapott egyet-egyet. 2015-ben Ringo Starr árverezte el a sajátját, 731 615 euró (283 millió forint) értékben.

Elvis Presley: „My Happiness”

A „My Happiness” volt Elvis első lemeze. Alig négy eurót fizetett a felvételért, majd meghallgatta az acetátos lemezt barátja, Ed Leek lemezjátszóján. És ott is hagyta azt. Ez a legendás, első kiadás pedig Elvis 80. születésnapján került kalapács alá, amikor 277 828 euróért (107 millió forint) kelt el.

The Beatles: „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”

Az „Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band” (1967) eredeti lemezeit fekete Parlophone címkével látták el. Ezek a példányok több százezer forintot is érhetnek. A legdrágábban gazdát cserélt példány ezek közül 2013-ben kelt el. Ennek különlegessége, hogy mindegyik Beatles tag aláírta. Így nem meglepő, hogy a szerencsés rajongó 269 030 eurót, azaz jelenlegi árfolyamon számolva 104 millió forintot is kifizetett értük.

The Quarry Men: „That’ll Be The Day/In the Spite of All the Danger”

A Quarry Ment 1965-ben alapította John Lennon és iskolai barátai, majd Paul McCartney és George Harrison is csatlakozott hozzájuk. A csapat felvette Buddy Holly „That’ll Be the Day” című dalának, valamint McCartney és Harrison „In Spite of All the Danger” című dalának feldolgozását. Ez a legendás album 1981-ben, 231 523 euróért (89,5 millió forint) cserélt gazdát.

The Beatles: „Yesterday and Today”

A gyűjtők nagyra értékelik a Yesterday and Today-t, mert az első kiadásokon egy bizarr fotó szerepelt a zenekar tagjairól, akiket nyers hús borít, és feldarabolt babák. A menedzserek ennek nem kifejezetten örültek, így ezt a kiadást nem sokáig forgalmazták. Emiatt ezek az albumok különösen értékesek. 2013-ban egy lezárt példányt 115 761 euróért (44,7 millió forint) árvereztek el.

The Beatles: „Till There Was You” (10 hüvelykes acetát)

A „Till There Was You” tesztrekordja Brian Epstein kézírását viseli, valamint az albumon elírások is szerepelnek. A „Hello Little Girl”-ből „Hullo Little Girl” lett, valamint a címben a Till-ből hiányzik egy l betű.  Ezt a kiadást 2016 márciusában 90 572 euróért (35 millió forint) vették meg.

Aphex Twin: „Caustic Window”

A „Caustic Window” (1994) Aphex Twin elveszettnek hitt albuma, amiből mindössze pár próbanyomás maradt fent. 2014-ben vette meg a Minecraft tulajdonosa, 42 878 euróért, azaz átszámítva körülbelül 17,9 millióért.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!