ACNEWS

Oscar közeleg: Oppenheimer sötét titkairól vallottak a túlélők

Fotó: Oppenheimer film borítókép
Fotó: Oppenheimer film borítókép
Az "Oppenheimer" bizonyára nyerni fog az idei Oscar-gálán. Az atombomba robbanás szemtanúi viszont vegyes érzelmekkel viszonyulnak az eseményhez.
Hirdetés
Ad image

A történelmi dráma, amelyben Cillian Murphy játssza az atombomba atyját, már a Golden Globe-on is több díjat nyert. Az amerikai Új-Mexikó államban található tesztpálya helyi lakosai, ahol 1945. július 16-án felrobbantották a világ első atombombáját, a filmmel ellentétben, másképp emlékeznek az eseményre.

„Apa, felrobbant a Nap?”

Wesley Burris számára, aki első kézből látta a robbanást, és a tesztterület sok más környező lakosának ez egy megmagyarázhatatlan élmény volt, amelynek szörnyű következményei voltak. A környékről sokan rákos megbetegedést kaptak az azt követő évtizedekben.

Burris még gyerek volt, amikor a nukleáris robbanás 40 kilométerre a szülei házától, az Egyesült Államok Új-Mexikó államának egyik sivatagában, hajnali fél hatkor bekövetkezett. A hatalmas erejű robbanás összetörte az ablaküvegeket, és üvegszilánkok repültek a négyéves Wesley Burris és bátyja füle körül. „Olyan fényes volt, hogy semmit sem láttam” – mondta Burris. „Emlékszem, hogy megkérdeztem: Apa, felrobbant a Nap?”

Burris most 83 éves, és még mindig csak néhány kilométerre lakik attól a titkos kísérleti helyszíntől, ahol J. Robert Oppenheimer atomfizikus és csapata a második világháború végén óriási időhiányban megépítette az első atombombát. Nolan filmje a Trinity tesztpályát egy sivatagként ábrázolja, a valóságban azonban nemcsak Oppenheimer munkatársai, hanem több ezer ember is élt a mindössze 80 kilométeres körzetben.

Akkor még egyikük sem tudta, hogy miért emelkedik a horizonton ez a hatalmas gomba alakú felhő. „Nem féltünk tőle. Mert nem ölt meg minket közvetlenül” – emlékezett vissza Burris. Az akkoriban 15 000 méter magasra a levegőbe repült, majd az azt követő esőzésekkel nagy területen elterjedt radioaktív anyag következményei ma már túlságosan is ismertek. Burris testvére rákban halt meg. A nővére és a lánya szintén rákos lett. Burris maga is bőrrákban szenved. A nyilvánvaló összefüggés ellenére a nukleáris teszt áldozatai soha nem kaptak kártérítést.

„Velünk már senki sem törődött”

„Laboratóriumi állatok voltunk” – mondta Tina Cordova, aki túlélte a rákját, és az alapítványával a sugárzás áldozatainak igazságszolgáltatásáért küzd. „A kísérleti állatokat legalább utólag megvizsgálják. Velünk már senki sem törődött”. Cordova szerint a latínókat és az őslakosokat különösen érintik a következmények.

Cordova pozitívumként értékeli, hogy az „Oppenheimer” című film világszerte emberek millióinak figyelmét hívta fel a Trinity kísérleti telepen folytatott tevékenységekre. „De nem ment elég messzire” – mondta. Most az Oscar-díjkiosztóhoz fűzi reményeit. Burris szerint az „Oppenheimer” egy rakás hazugságból áll, és a háromórás filmeposz egy szót sem szól az atomkísérletek következtében bekövetkezett sok halálesetről – írja a krone.at.

„Figyelemre méltó lenne, ha bármelyikük azt mondaná az Oscar-gála alatt: Szeretném elismerni az új-mexikóiak áldozatait és szenvedését” – mondta az aktivista. Cordova szerint ezzel az amerikai kongresszusra is nagyobb nyomás nehezedhetne, hogy kártérítést nyújtson az új-mexikói károsultaknak. Eddig ugyanis csak a későbbi nukleáris tesztek által érintettek kaptak támogatást Nevada, Utah és Arizona államokban.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!