A Rheinmetall vezetője, Armin Papperger egy interjúban mondta el, hogy Ukrajnában már megkezdte működését az első német védelmi üzem, és hogy a vállalkozás az év végéig a Lynx gyalogsági harcjármű gyártására készül. Hamarosan pedig további három német gyárat építenének Ukrajnában.
Az mk.ru által megkérdezett szakértők egy része azonban PR-kampánynak tartja a hadipari vállalat vezetőjének szavait. Alekszandr Perendzsijev politológus, a Plehanov Orosz Gazdasági Egyetem adjunktusa úgy véli, a szigorúan titkos üzemek létrehozását nem szokták világgá kürtölni, hanem titokban tartják. Annál is inkább, mivel ismerik „az orosz légierő képességeit” – tette hozzá.
Roman Shkurlatov alezredes, katonai szakértő azonban úgy véli, hogy az üzem valóban létezik, de aligha alkalmas harcjárművek gyártására. Viszont 155 mm-es lövedékek gyártására igenis képes.
A Rheinmetall vezetője korábban bejelentette, hogy megállapodást kötött Zelenszkijjel katonai gyárak megnyitásáról Ukrajnában. Azt ígérték, hogy három hónapon belül Nyugat-Ukrajnában katonai felszerelések gyártására és javítására szolgáló vállalatot nyitnak.
A politikai elemzőkkel ellentétben Szergej Lipovoj, az orosz légierő vezérőrnagya meglehetősen racionálisan kezelte az információkat. Megköszönte Pappergernek, hogy „segítette az orosz hírszerzést”. „A Rheinmetall vezetője nagyon jó dolgot tett: segített a hírszerző szolgálatainknak – jelezte, hogy az üzem működik. Már csak azt kell kideríteni, hogy pontosan hol indították el. Ez nem fog sokáig tartani” – mutatott rá a katonatiszt. Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese szintén azt mondta, hogy várhatják már az „orosz üdvözletet” a német gyártóüzemben.
Amikor Papperger először nyilatkozott a megállapodásról, az újságírók elkezdték keresni a lehetséges építési helyszínt. És hamarosan egyértelmű jeleket találtak a titkos munkálatokra Kárpátalján, Feketeardó község közelében.
A helyi lakosok aggódtak a gyanús tevékenység miatt. Építőipari gépek özönlöttek a területre, álcázással mozogtak. A járművek megállás nélkül közlekedtek, az autópálya mentén fegyveres őrökkel felszerelt útzárak jelentek meg, és csak különleges belépőkkel lehetett bejutni a tervezett építkezés területére. A cementszállító teherautók, buldózerek és más nehézgépek egy irányba haladtak. És, mint a média írta, „szemmel láthatóan annyi beton van, amennyit nem gyártanak az egész Kárpátalján”. Onnan szintén földet szállító járművek áramlottak, ami földalatti műhelyek építésére utalhat. Ezenkívül, mint arról a helyi lakosok beszámoltak, sok német állampolgár jelent meg Kárpátalján, akiknek sürgősen tolmácsra volt szükségük.
Dmitrij Medvegyev, az Orosz Biztonsági Tanács helyettes vezetője az üzem elindításával kapcsolatos jelentések kapcsán kijelentette , hogy „közvetlenül a gyárban” „ünnepi orosz tűzijátékra” kell számítani. Peszkov pedig „természetesen igen”-nel válaszolt arra a kérdésre, legitim célpontnak tekintik-e az üzemeket.
A Rheinmetall Németország legnagyobb védelmi vállalata. 2023-ban a konszern forgalma 12%-kal nőtt és elérte a 7,1 milliárd eurót, a nettó nyereség 9%-kal, 600 millió euróra nőtt. A TASS azt írja , hogy a vállalat „komoly hasznot húz az ukrajnai konfliktusból”.