Ami meglepő, az nem csak a tudósok által megadott pontos dátum, hanem az is, hogy miért fog megszűnni az élet bolygónkon. Néhány milliárd év múlva a Nap vörös óriássá válik, elnyelve a Merkúrt és a Vénuszt. A Föld számára a tudósok két forgatókönyvet vázolnak fel: vagy osztozni fog az ő sorsukban, vagy még jobban kiszorul.
Az általunk ismert földi élet azonban már sokkal korábban, 1 000 002 021-ben véget ér. Akkor már a legkitartóbb élőlények sem lesznek képesek a bolygó felszínén élni. Nap már olyan mértékben felmelegíti bolygónkat, hogy a légkör megszűnik és minden víz elpárolog.
Ezt megelőzően azonban a Föld légkörének kémiai összetétele jelentősen meg fog változni – főként a növekvő hőmérséklet és az elektromágneses sugárzás következtében. Az oxigéntartalom csökkenni fog, míg a metán telítettsége növekedni fog – mutatnak rá a tudósok. A légkör visszatér az úgynevezett oxigénkatasztrófa előtti állapotba. Legalább is a tanulmány egyik szerzője, Christopher Reinhard így véli. Az egyre forróbbá váló nap negatív hatással lesz a növényzetre, amely a fotoszintézis révén szén-dioxidból állít elő oxigént. A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy nem kizárt, hogy ez a folyamat sokkal gyorsabban – már a következő néhány ezer évben – bekövetkezik.