ACNEWS

Áll a bál: kínai hadihajó lézerrel támadt a német harci repülőgépre

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Kínai támadás egy német repülőgép ellen a Vörös-tengeren! A német kormány egyből behívatta a kínai nagykövetet a Külügyminisztériumba.
Hirdetés
Ad image

„A kínai hadsereg lézerrel célba vett egy német repülőgépet az EU #ASPIDES műveletében” – írja a Külügyminisztérium az X-en. „A német személyzet veszélyeztetése és a művelet megzavarása teljesen elfogadhatatlan. A kínai nagykövetet ma behívták.”

A nagykövet hivatalos behívása éles diplomáciai eszköznek számít, amellyel a fogadó ország kormánya egyértelműen jelzi nemtetszését.

A BILD biztonsági körökből megtudta: a támadásra július 2-án került sor Jemen partjainál. Az EU ASPIDES misszió keretében végzett rutinrepülés során egy német felderítő repülőgépet a Vörös-tenger felett egy kínai hadihajó figyelmeztetés nélkül lézerrel vakított el.

A védelmi minisztérium szóvivője a BILD-nek azt nyilatkozta: „Az Aspides keretében a Vörös-tenger felett végzett rutinrepülés során a tengeri térség felügyeletére bevetett MSP repülőgépet egy kínai hadihajó, amely már többször is felbukkant a tengeri térségben, ok és előzetes kapcsolatfelvétel nélkül lézerrel megvakította”.

A legénység megszakította a bevetést és biztonságban visszatért Dzsibutiba. Az ASPIDES keretében az kelet-afrikai ország ellátó kikötőként szolgál az EU tagállamok számára.

A megtámadott repülőgép egy katonai kivitelű Beechcraft 350 volt – egy „repülő szem”, amelyet Németország a Vörös-tenger feletti felderítésre használ. A repülőgépet egy polgári szolgáltató üzemeltette, de a német hadsereg személyzete is részt vett benne.

Nem ez az első lézeres támadás Kína részéről

A hadsereg már többször is lézereket vetett be nyugati repülőgépek ellen, amelyekkel elvakították a pilótákat és megzavarták a repülőgépek elektronikáját.

Már 2018-ban is lézereket irányítottak egy dzsibuti kínai katonai bázisról amerikai katonai repülőgépekre – akkor több pilóta könnyű sérüléseket szenvedett. Az USA hivatalosan tiltakozott, Kína pedig visszautasította a vádakat.

Ezek a „vakító lézerek” azonban nem célmegjelölésre szolgálnak, hogy utána rakétát lőjenek ki. Biztonsági körök szerint kizárólag a repülőgépek zavarására használják őket. A lézerrel való megvilágítás a katonaságban fenyegető gesztusnak számít.

A BILD német diplomáciai körökből megtudta: a kínai nagykövettel való találkozásra kedd reggel került sor Berlinben.

„Nem fogadjuk el, hogy német katonákat veszélyeztessenek. A kínai fellépés teljesen elfogadhatatlan volt” – nyilatkozták a BILD-nek. Ezt ma egyértelműen közölték a nagykövettel.

Az EU-misszió célja a tengeri útvonalak biztosítása

Az ASPIDES művelet az EU 2024 óta folyó katonai tengeri missziója. Célja: a szabad tengeri útvonalak biztosítása a hajózás számára – a Vörös-tengeren, az Adeni-öbölben, az Arab-tengeren, az Ománi-öbölben és a Perzsa-öbölben.

A német hadsereg többek között rendszeres bevetésekkel vesz részt a Vörös-tengeren zajló EU-misszióban, hogy felügyelje a légteret.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!