ACNEWS

Hiába minden, gyorsul az élelmiszerárak emelkedése

Kép: Pixabay
Kép: Pixabay
Májusban a fogyasztói árak átlagosan 4,4%-kal emelkedtek az előző évhez képest, de még áprilishoz viszonyítva is történt áremelkedés.
Hirdetés
Ad image

2025 májusában a fogyasztói árak átlagosan 4,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Az áprilisi árakhoz képest is átlagosan 0,2 százalékos emelkedés történt– derül ki a KSH friss adataiból. Megint gyorsul az áremelkedés Magyarországon, ráadásul egy igencsak érzékeny ponton, az élelmiszerek körénél is látszik egy komolyabb ugrás.

Áremelkedés 2024 májusához viszonyítva:

  • Az élelmiszerek ára 5,9 százalékkal nőtt (a vendéglátási szolgáltatások nélkül számítva 4,5 százalékkal), ezen belül a tojásé 26,0, az étolajé 25,3, a liszté 25,0, a kávéé 22,5, a csokoládé és kakaóé 22,3, a gyümölcs- és zöldségléé 14,1, a büféáruké 10,6, az alkoholmentes üdítőitaloké 8,4, a tejé 7,3, a kenyéré 6,9 százalékkal. A termékcsoporton belül a margarin ára 30, a tejtermékeké 7,4, a párizsi, kolbászé 7,3, a sertéshúsé 1,6 százalékkal mérséklődött.
  • A szolgáltatások 5,9 százalékkal drágultak, ezen belül a postai szolgáltatások 11,3, a lakbér 10,4, a járműjavítás és -karbantartás, valamint a lakásjavítás és -karbantartás mindkettő 9,9, az üdülési szolgáltatások 8,5 százalékkal.
  • A szeszes italok, dohányáruk ára 7,3 százalékkal emelkedett, ezen belül a dohányáruké 7,9 százalékkal. A háztartási energiáért 5,3 százalékkal többet kellett fizetni átlagosan, ezen belül a vezetékes gáz 11,4, a palackos gáz 6,8 százalékkal drágult.
  • A tartós fogyasztási cikkek ára 2,2 százalékkal emelkedett, ezen belül az ékszerek 22,7, a szobabútorok 4,1, az új személygépkocsik 4 százalékkal többe, a használt személygépkocsik 0,8 százalékkal kevesebbe kerültek. A járműüzemanyagok ára 4,8 százalékkal mérséklődött, a gyógyszer, gyógyáruk 5,4 százalékkal drágultak.

… és 2025 áprilisához viszonyítva:

  • A fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek ára 0,6 százalékkal nőtt, amiben meghatározó volt az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs) 1,6 százalékos átlagos árnövekedése.
  • A csokoládé, kakaó 2,6, a kávé 1,8, a büféáruk 1,2, a sertéshús 1,0, a liszt 0,9 százalékkal drágult. A termékcsoporton belül a tojás 2,5, a margarin 2,2, a tej 0,9 százalékkal kevesebbe került.
  • A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk drágultak, 0,9 százalékkal, ezen belül a dohányáruk 1 százalékkal.
  • A háztartási energia 0,8 százalékkal drágult, ezen belül a vezetékes gázért 2,2 százalékkal többet, a palackos gázért 1,4 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.
  • A szolgáltatások ára átlagosan 0,1 százalékkal mérséklődött, ezen belül a telefon, internet szolgáltatások ára 2,2 százalékkal csökkent, a belföldi üdülés 3,8, a testápolási szolgáltatások 0,7 százalékkal drágultak.
  • A járműüzemanyagok ára 1,9 százalékkal mérséklődött, a gyógyszer, gyógyáruk 0,3

Árrésstop: hosszú távon velünk maradhat

A 10 százalékos árrésstop eredetileg 30 alapélelmiszerre vonatkozott. Nemrég viszont a drogériás termékek egy részére is kiterjesztették, itt már 15 százalék a maximálisan engedélyezett árrés. A Nemzetgazdasági Minisztérium figyeli azt is, hogy a boltok más termékek árait nem emelik-e kompenzációként. Az árréskorlátozás mesterségesen alacsonyan tarthatja egyes termékek árát, a szakértők épp ezért attól tartanak, hogy az intézkedés kivezetésekor jelentős áremelkedés következhet.

Sokan arra számítanak, hogy az eredetileg néhány hónapra bevezetett, majd nyár végéig meghosszabbított árrésstop akár a 2026-os parlamenti választásokig is érvényben maradhat. A kiskereskedők kifejezetten ellenzik a szabályozást. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára szerint ez a lépés a múlt gazdasági modelljeit idézi vissza. Különösen a kisebb üzletek számára jelenthet komoly nehézséget, egyesek üzletbezárásra is kényszerülhetnek – írja a Telex.

A friss inflációs adat, amely ismét gyorsuló árnövekedést mutat, további szigorításokat vetíthet előre. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter korábban jelezte: ha az árrésstop nem eredményez érdemi árcsökkenést, akkor a kormány további intézkedéseket hozhat. Akár szélesebb termékkört is érintve. Az OKSZ ezzel kapcsolatban úgy reagált: a kereskedők nem felelősek az inflációért, és a május végéig alkalmazott árrésstop ellenére is emelkedtek a beszállítói árak. A szövetség szerint az állami beavatkozás torzítja a piaci versenyt, és hosszú távon a fogyasztóknak is hátrányos.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

NEKED AJÁNLJUK

Hirdetés
Ad image
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!