Az Oropouche-vírus sokkal gyakoribb és veszélyesebb, mint azt korábban hitték, derítették ki tudósok. A vírus – amelyet lajhárláz néven is ismerünk – az elmúlt 18 hónap során rohamosan terjedt el Dél-Amerikában. Nemrégiben Európában is felfedezték. A vírust szúnyogok és egyes szúnyogfajták terjesztik.
A lajhárlázról eddig úgy vélték, hogy egy enyhe fertőzés, amelynek általános tünetei közé tartozik a fejfájás, kiütések és hányinger. A tudósok azonban arra figyelmeztettek, hogy terhességi vetéléshez vagy születési rendellenességekhez is vezethet.
Több mint 20 000 oropouche-vírusos megbetegedést jelentettek Latin-Amerikából 2023 vége óta. Amit a melegedő éghajlat és a gyakoribbá váló esőzések váltottak ki. Az Amazonas esőerdei környékén élők voltak a leginkább kitéve a fertőzés veszélyének, az elemzések szerint az emberek akár 10%-a volt már korábban is lajhárlázban – akár tudott róla, akár nem.
„Ezért feltételezzük, hogy a mostani oropouche-járványt az olyan időjárási jelenségek, mint az El Niño táplálták” – magyarázza Jan Felix Drexler professzor, a Charité Virológiai Intézet vírusepidemiológiai laboratóriumának vezetője. Az El Niño egy olyan időjárási jelenséget ír le, amely az átlagosnál magasabb tengerfelszíni hőmérsékletet okoz a Csendes-óceán középső részén.
„Ezzel szemben nem találtunk bizonyítékot arra, hogy a vírus változó tulajdonságai alternatív magyarázatot adhatnának a jelenlegi magas esetszámra” – tette hozzá.
Drexler professzor baljós figyelmeztetést is küldött a világ többi részének, azt állítva, hogy a vírus még tovább terjedhet a kontinensen kívül.
„Úgy vélem, lehetséges, hogy az oropouche-vírus a jövőben az éghajlatváltozás előrehaladtával még jobban elterjed.”
A lajhárvírust tavaly találták meg először Európában. Olaszországban, Spanyolországban és Németországban erősítették meg. Spanyolország 2024 júniusában és júliusában 12 oropouche-esetet jelentett. Olaszországban 5, Németországban pedig 2 esetet regisztráltak. A 19 esetből tizennyolcnak volt kubai utazási előzménye, egyikük pedig korábban Brazíliában járt.
A lajhárláz tünetei általában a fertőzést követő három és tíz nap között kezdődnek. Jelenleg nincs rá gyógyszeres kezelés és védőoltás sem. Mindenkinek, akinél a fertőzést diagnosztizálták, azt tanácsolják, hogy pihenjen sokat és igyon sok folyadékot.