Nyáron leginkább a Balaton környékén érezhető a szezonális felfutás, ahol a turizmus és vendéglátás adja a diákmunka jelentős részét.
A turizmus és vendéglátás területén foglalkoztatják a legtöbb diákot
„Becslések szerint a teljes nyári diákmunkás kereslet nagyjából 35-40%-át teszi ki a turizmus és a vendéglátás. Kiemeleten sokan dolgoznak a balatoni régióban a júniustól augusztusig tartó főszezonban vendéglátóhelyeken, strandokon, fesztiválokon és a különböző szálláshelyeken”
– kezdte Tóth Rozália, a Prodiák vezetője, majd így folytatta:
„A legtipikusabb diákmunkák a pultozás, a felszolgálás, a fagylaltárusítás, a konyhai kisegítés, a jegyértékesítés, valamint a takarítás. Adataink szerint ilyenkor van olyan település a Balatonnál, ahol a diákok adják a szezonális munkaerő akár 60-70%-át is. Az átlagos órabérek ebben a szektorban bruttó 2300 forint körül alakulnak”
– mondta az iskolaszövetkezet vezetője a HRportálnak.
A turizmus mellett az ipari szektor a második legnagyobb diákmunka-felvételi terület. A szabadságolások miatt nyáron megnő az igény a gyárakban és termelőüzemekben is, főként Nyugat-Dunántúlon és a Dél-Alföldön.
Itt főként összeszerelési, csomagolási, raktári és adminisztratív munkakörökbe keresnek diákokat. Ezekben a szektorokban az elérhető munkák aránya 25-30%, és több helyen 3 műszakos, kiemelten jól fizető pozíciók is elérhetők.
Fontos szempont, hogy otthonról is lehessen dolgozni
A diákok számára a legfontosabb választási szempont továbbra is a bér, de nem csak a magas órabér, hanem a megbízható és időben történő fizetés is kiemelt tényező.
„A diákok munkahelyválasztás előtt több szempontot mérlegelnek. Az egyik legmeghatározóbb természetesen a bérezés, de nem csupán a magasabb órabér, hanem az időben történő kifizetés is kiemelten fontos a fiatal munkavállalók számára. Ez utóbbi kapcsán sokan a diákszövetkezeteknek is utánanéznek, és igyekeznek jól bevált, megbízható diákszövetkezethez menni. Ezt követi a munkaidő és a beosztás rugalmassága, év közben különösen az iskolai órarendhez való igazodás miatt. A munkavégzés helyszíne szintén releváns szempont, a hosszabb távú gyakornoki pozíciók esetében továbbra is sokan keresik azokat a munkákat, ahol lehetőség van otthonról, home office-ban dolgozni”
– foglalta össze Tóth Rozália.
Akár főállás is lehet a gyakornokságból, idővel
A hosszabb távú, szellemi munkaköröknél, gyakornoki pozícióknál egyre nő a kereslet a nyelvismerettel rendelkező diákok iránt, különösen az angol mellett a francia és a német nyelvek esetében. Az informatikai és mérnöki tudással rendelkező fiatalokra is kiemelkedő kereslet mutatkozik.
A tapasztalatok szerint sok diák hosszabb távon marad meg egy cégnél: gyakran a gyakornoki időszak után főállású munkavállalóként is ott maradnak. Az ipari, kereskedelmi és kiskereskedelmi szektorban egész évben van igény diákmunkára, ezen belül különösen népszerűek a ruházati üzletekben kínált pozíciók.