Az ország legnagyobb kulturális rendezvényét, a Múzeumok Éjszakáját a nyári napfordulóhoz legközelebb eső hétvége szombatján, idén június 25-én rendezik, immár huszadik alkalommal. Ezen az estén mintegy 431 intézmény több mint 2500 programmal várja a látogatókat. A Kulturális és Innovációs Minisztérium főosztályvezetője, most az AcNewsnak mesélte el miért van erre szükség, milyen volt az esemény szervezése, illetve hol találkozhatunk vele szombaton.
– Most szombaton ismét megnyitják a Múzeumok éjszakáját, immár 20. alkalommal. Kiknek tudná elsősorban ajánlani ezt a programot?
– A Múzeumok Éjszakája rendezvény 20 éve arra törekszik, hogy azoknak is kedvet csináljon a múzeumlátogatáshoz, akik nem vagy csak ritkán járnak ilyen intézménybe. Rengeteg program közül mindenki megtalálhatja a kedvére valót, több mint 350 családi program, gyerekprogramok, koncertek és előadások tarkítják az estét, tehát 0-99 éves korig ajánljuk a Muzéjt..
– 400 intézmény vesz részt ebben az akcióban. Mennyire nehéz megszervezni egy ilyen országos eseményt, hány hónapja szervezték az egészet?
– Szerencsére a szervezőcsapat komoly tapasztalattal rendelkezik. A szervezést már az év elején elkezdtük, a kollégák folyamatosan tartották a kapcsolatot az intézményekkel, több körlevél ment ki a részükre. A múzeumok nagy többsége komolyan vette a határidőket, ezért ezzel kapcsolatban csak kevésszer kellett ’figyelmeztetnünk’ őket. Budapesten fontos volt a múzeumi körjárat kialakítása, mert az előzőekhez képest történt néhány módosítás, új múzeumok (pl. Pénzmúzeum) is be szerettek volna kapcsolódni. A BKK rugalmasan állt a kéréseinkhez.
– Ön szerint lesz akkora érdeklődés, mint a COVID előtti időszakban?
– Mi rekordszámú programmal készülünk, ezért bízunk abban, hogy a látogatószám is meghaladhatja a 2019-es év számait, ami közel 400 ezer fő volt.
– Melyik tárlatvezetést ajánlaná a legszívesebben?
– Egy múzeumi főosztályvezetőnek ez egy nagyon nehéz kérdés. Úgy érzem, hogy minden intézmény – a legkisebbektől a legnagyobbakig – rendkívül komolyan készül az eseményre. A programválaszték rendkívül gazdag és színes, az előző két év járványhelyzete miatt nagyon várták már az Múzeumok Éjszakáját. Teljes mértékben szem előtt tartják az idei év fő üzenetét, újra gombolják a hagyományokat.
– Mi volt eddig a legmeghatározóbb múzeumi élménye?
– Érthető módon rengeteg múzeumi élményen volt, Magyarországon és külföldön egyaránt, nehéz választani közülük. Talán a legutóbbit emelném ki, hétfőn voltam a Szépművészeti Múzeum Bosch-kiállításán, ahol egy remek vezetés segítségével ismerkedhettem meg a mester titokzatos világával.
– Ön szerint miért fontos múzeumba járni?
– A múzeumok a páratlan kulturális örökségünket őrzik, kiállításaik és rendezvényeik segítségével felfedezhetjük ezt a páratlan értéket. Engem személy szerint megnyugtatnak és inspirálnak a múzeumi programok, ki tudnak léptetni ebből a rohanó világból. Nem beszélve a nevelő és oktató tevékenységéről és az élményről. A múzeumi térnek is nagy szerepe van, egy jól rendezett kiállítás mély nyomokat tud hagyni a látogatóban.
– Szombaton mely múzeumokba fog ellátogatni?
– Erre még nem tudok választ adni, mert mindig nagy tervekkel készülünk, hogy ezeket a múzeumokat fogjuk megtekinteni, de aztán a valóságban sokkal kevesebbre kerül sor. A Magyar Nemzeti Múzeum különleges tarsolykiállítására mindenképpen el szeretnék jutni. A megnyitót is éppen az éjszakára időzítették.