Egy májusban benyújtott törvényjavaslat jelentős változásokat hozhat az özvegyi nyugdíj szabályozásában. Különösen azok számára, akik korábban rendezetlen családi állapot mellett éltek együtt partnerükkel – írja a Portfolio.
A kormány május 13-án benyújtotta a „Magyarország 2026. évi központi költségvetésének megalapozásáról” szóló törvényjavaslatot, amely több ponton módosítaná az özvegyi nyugdíjra vonatkozó jelenlegi szabályokat. A legfontosabb újdonság: azok az élettársak, akik együttélésük idején vagy korábban jogilag még házasságban álltak egy harmadik személlyel, a jövőben elveszíthetik jogosultságukat az özvegyi nyugdíjra.
A tervezet megfogalmazása szerint az özvegyi nyugdíj feltételeinek újragondolása a házasság intézményének jogi védelmét célozza. A javaslat értelmében a jogosultság egyik feltétele az lenne, hogy az elhunyt és élettársa egyikének sem volt érvényes házassága a haláleset idején.
Jelenleg özvegyi nyugdíjra az jogosult, aki az elhunyt személy házastársa, elvált házastársa, vagy élettársa volt. Élettárs esetében két feltétel egyikének kell teljesülnie:
- az együttélés legalább egy éve tartott megszakítás nélkül, és közös gyermekük született, vagy
- a felek legalább tíz éve éltek együtt folyamatosan.
A fenti feltételek mellett a törvényjavaslat új kikötést vezetne be. Az élettársi együttélés csak akkor alapozna meg jogosultságot, ha sem az elhunyt, sem az élettárs nem állt jogilag házasságban más személlyel az együttélés idején.
További újítások:
- Ha a házasságkötéskor az egyik fél már betöltötte a nyugdíjkorhatárt, csak akkor járhat özvegyi nyugdíj, ha született gyermek a kapcsolatból, vagy a házasság legalább öt évig fennállt.
- Elvált házastársak esetén ideiglenes özvegyi nyugdíj csak akkor járna, ha a halálig tartásdíjat kaptak. Végleges özvegyi nyugdíj pedig csak akkor, ha a tartásdíj mellett a jogosultsági feltételek is tíz éven belül teljesültek.
- Ha az elvált házastárs alacsonyabb összegű ideiglenes nyugdíjra jogosult, a különbözet a másik jogosultat illeti meg.
A tervezett módosítások szigorúbb feltételekhez kötnék az özvegyi nyugdíjat, különösen az élettársi kapcsolatok esetén. A változtatások célja a házasság jogi elsőbbségének megerősítése.