A férfinap célja nem a nőnappal való versengés, sokkal inkább annak kiegészítése. Egy olyan alkalom, amely rávilágít arra, milyen szerepet töltenek be a férfiak a társadalomban, a családban és a közösségekben. A mai nap lehetőséget ad arra is, hogy beszéljünk a férfiakat érintő kihívásokról, valamint arról, hogy a társadalom az erőt, a hallgatást és az érzelmek elnyomását várja az erősebb nemtől. Ez a mérgező maszkulinitás sokakat elidegenít önmagától és másoktól, hozzájárulva a mentális problémákhoz, kiégéshez vagy akár a megnövekedett öngyilkossági arányhoz is.
Egyik 19 – és a másik is
Magyarországon két férfinap is létezik, ráadásul mindkettő a 19-es szám jegyében: a november 19 és a kevésbé ismert, igaz egyre népszerűbb május 19. Ez utóbbi – egyesek szerint Ivó névnapja miatt – szimbolikusan a férfiasságot idézi, mások szerint pedig közelebb áll a nőnaphoz, így a nemek közötti kiegyensúlyozottságot erősíti.
A nemzetközi férfinapot 1999-ben vezették be hivatalosan, egy trinidadi származású akadémikus, történész és társadalmi aktivista, dr. Jerome Teelucksingh kezdeményezésére, aki azt szerette volna, ha a férfiak is kapnak egy olyan napot, amikor elismerik őket – nem a nők ellenében, hanem velük együtt.
What the boys want?
Nem, a férfiak nem virágot várnak ezen a napon. Titkon talán, de figyelmet, hiszen a férfiak jólléte nem magánügy, hanem társadalmi kérdés. Ha elfogadjuk, hogy a nőnap az empátia és hála ünnepe, akkor a férfinap is lehet a tisztelet és megbecsülés napja – nem kényszerből, hanem mert megérdemlik. És talán, ha több figyelmet kapna ez az alkalom, könnyebb lenne lebontani azokat a sztereotípiákat, amelyek elzárják a férfiakat az érzelmi biztonságtól.