ACNEWS

Egyetlen pillanaton múlik Lyme-kór kezelés hatékonysága

Illuisztráció / Fotó: Shutterstock
Illuisztráció / Fotó: Shutterstock
A kullancsok nyáron különösen aktívak – a Lyme-kór korai felismerése életmentő lehet. Ne hagyd figyelmen kívül a tüneteket!
Hirdetés
Ad image

A nyári hónapokban megnő a kullancscsípések száma, különösen parkokban és erdőkben. Ezek a kis élősködők sokszor észrevétlenül kapaszkodnak bőrbe, és súlyos betegségeket – például Lyme-kórt – terjeszthetnek. A Lyme-kórt a Borrelia baktérium okozza, és hónapokig tünetmentes maradhat – ezért is kulcsfontosságú a korai diagnózis.

A kezelés kulcsa: gyors felismerés

A betegség egyik legjellemzőbb tünete a „vándorló bőrpír” – egy gyűrűszerű, növekvő piros folt a csípés helyén, ami néhány nappal az eset után jelenik meg. Ez az a pillanat, amikor nagyon észnél kell lenned.

Emellett influenzaszerű tünetek is felléphetnek: láz, fejfájás, izom- és ízületi fájdalmak. Fontos tudni, hogy a bőrpír eltűnése nem jelenti a gyógyulást. A Lyme-kór antibiotikumos kezeléssel általában 2–4 hét alatt gyógyítható, ám késlekedés esetén súlyos szövődmények – például agyhártyagyulladás, szívritmuszavar vagy krónikus ízületi problémák – is kialakulhatnak. Jelenleg nincs védőoltás a Lyme-kór ellen.

Így védekezhetünk a kullancsok ellen

A kullancsok aktivitása kora tavasztól késő őszig tart. Többnyire fűben, bokrokon és aljnövényzetben élnek, ritkán másznak 1,5 méternél magasabbra. Melegvérű gazdára testhő, mozgás, izzadság és kilélegzett szén-dioxid alapján vadásznak – legaktívabbak a reggeli és késő délutáni órákban.

A kullancscsípés megelőzésére ajánlott:

  • rovarriasztó használata,
  • zárt cipő, hosszú nadrág és ujjú felső viselése,
  • sűrű növényzet kerülése,
  • világos ruházat viselése a kullancsok könnyebb észlelése érdekében.
  • Hazatérés után érdemes alaposan átvizsgálni a testet – különösen a tarkót, ágyékot, fejbőrt és fülek mögötti területet.

Mi a teendő csípés esetén?

Ha a kullancs már befúródott, fontos a helyes eltávolítás: csipesszel vagy speciális kullancs-eltávolító eszközzel, a bőrhöz közel megfogva, határozott mozdulattal húzzuk ki. Tilos tekergetni, kézzel kiszedni vagy bekenni bármilyen anyaggal. A csípés helyét fertőtlenítsük, majd több héten át figyeljük: ha bőrpír vagy influenzaszerű tünetek jelentkeznek, azonnal orvoshoz kell fordulni.

via

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!