Oroszország költségvetésébe csak 2023-ban 3 milliárd eurónyi adó folyt be EU-s cégektől – írta meg a politico.eu. A civil szervezetek és a Kijevi Közgazdaságtudományi Intézet által készített, hétfőn közzétett jelentés szerint a szankciók ellenére számos európai uniós vállalat folytat még mindig gazdasági tevékenységet Oroszországban. Ezek a cégek adóik révén jelentős összegekkel járulnak hozzá a Kreml költségvetéséhez. Másrészt olyan árukat forgalmaznak, amelyekből egyébként hiány lenne, így különösen élelmiszereket, dohányárukat és ruházati termékekeket.
A legnagyobb forgalmat egyébként a Philip Morris dohányipari óriás könyvelhette el. Csak 2023-ban 7 milliárd dollárnyi forgalmat bonyolított és 208 millió euró adót fizetett be a Kreml büdzséjébe. A kutatók 1600 olyan gazdasági szereplőt vizsgáltak meg, amelyek külföldiek, ám a mai napig aktívak Oroszországban. Közülük 900-an származnak olyan G7 országból, amely pénzügyileg és katonailag is támogatja Ukrajnát. Az Európai Unióban bejegyzett és Moszkvával továbbra is együttműködő cégek száma 827 darab. Ezek együttesen 79 milliárd eurót kerestek 2023-ban oroszországi tevékenységükből és 3 milliárd eurónyi adóval tömték Moszkva zsebét.
A jelentés kiemelte a francia Muillez-t, amely a Leroy Merlin és az Auchan szupermarket-hálózat tulajdonosa. Nem fordított hátat az oroszoknak továbbá a Nestlé, a Mars, a Pepsi, a német Metro és Globus sem. Sok a kínai szereplő, a járműgyártók közül kiemelkedik a Great Wall Motors, a Chery, a Volvo-tulajdonos Geely, a FAW és a Changan. A forrás kiemelte, hogy a társasági nyereségadó mértéke idén emelkedik Oroszországban, mértéke 20-ról 25 százalékra nő. Amennyiben a külföldi cégek ennek ellenére maradnak, úgy tovább emelkedhet az összeg, amellyel Oroszországot támogathatják.