ACNEWS

Itt a felesleges fogápolási termékek listája

Fotó: Unsplash
Fotó: Unsplash
Egy új tanulmány most kiderítette, hogy a piacon kapható számtalan fogápolási termék közül melyek a valóban hasznosak.
Hirdetés
Ad image

A reklámok tele vannak újonnan kifejlesztett szájvízzel és fogkefével, amelyek állítólag pillanatok alatt megszüntetnek minden fogászati problémát. De mi segít igazán az ínygyulladás, a fogszuvasodás és a lepedék ellen? A válaszok megtalálása érdekében a Buffalói Egyemet kutatócsoportja letesztelte, hogy a különböző fogápolási termékek mennyire hasznosak vagy éppen veszélyesek valójában – egyértelmű eredményekkel alátámasztva.

Az egyszerű fogkefével való fogmosáson túl csak néhány termék nyújt további védelmet a parodontális betegségekkel szemben – állítja a Journal of the International Academy of Periodontology című szaklapban megjelent tanulmány. Ezzel szemben az összes reklámígéret többségét nem támasztják alá elegendő bizonyítékok. Hogy az emberek a jövőben megbízható tájékoztatást kapjanak arról, hogy mely praktikák nyújtanak valódi védelmet a fogászati betegségek ellen, a kutatók kiegészítették jelentésüket a hasznos, valamint a felesleges fogápolási termékek listájával.

A tanulmány szerint a valóban hasznos fogápolási termékek a következők:

  • A jó öreg manuális fogkefe
  • Interdentális fogkefék (fogköztisztító kefék)
  • Szájvíz
  • Klórhexidin (CHX) és cetilpiridinium-klorid (CPC) alapú szájvizek.

A kutatók szerint minden más nyugodtan eltűnhet a fürdőszobapolcról.

„A napi fogmosás a mindennapi szájhigiénia sarokköve, és az egyetlen megbízható módszer a lepedék ellenőrzésére” – mondta a tanulmány vezetője, Prof. Frank Scannapieco. A hagyományos fogkefe fogközti kefével és szájöblítővel kombinálva nyújtja a legjobb védelmet az ínybetegségek ellen.

A számos vizsgált szájvíz közül csak a CHX-en, CPC-n és illóolajokon alapuló szájvizek bizonyultak hatásosnak a lepedék és a gyulladás ellen. Hasonlóképpen, a fogköztisztítók hasznosak az íny egészségének ellenőrzésére.

A tudósok viszont erősen óva intenek a triklozán hatóanyagot tartalmazó fogkrémektől. A triklozán fogkrémek és szájvizek antibakteriális hatásuknak köszönhetően jelentősen csökkentették a lepedék- és ínygyulladást, de a vegyületet kapcsolatba hozták különböző rákos megbetegedések, valamint reprodukciós rendellenességek kialakulásával. Az Egyesült Államokban a vitatott anyagot nagyrészt betiltották a szépségápolási termékekből.

Fogápolási termékek, amelyeknek nincs sok hasznuk:

  • Elektromos fogkefék
  • Fogselyem
  • Étrend-kiegészítők/biotikumok
  • A fentiektől eltérő szájöblítők

A kutatók nincsenek teljes egyetértésben abban, hogy mennyire hasznosak az olyan fogápolási termékek, mint az elektromos fogkefék vagy a fogselyem.

„Az elektromos meghajtású fogkefék nem hatékonyabbak az egyszerű fogkefénél a lepedék és az ínygyulladás csökkentésében” – áll a tanulmány jelentésében. Emellett az interdentális fogkefe jobb, mint a fogselyem.

A kutatók emellett nem találtak elegendő bizonyítékot arra, hogy a teafaolajon, zöld teán, gyulladáscsökkentő szereken, hidrogén-peroxidon, nátrium-benzoáton, ónos fluoridon, hexetidinon vagy delmopinolon alapuló szájvizek csökkentenék a gyulladást.

A probiotikumok és más étrend-kiegészítők alkalmazása bár ígéretesnek tűnnek, de nem bizonyított, hogy megelőznék az ínybetegségeket.

via

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!