Amint az állatok, úgy mi is „szőrzetet cserélünk”, általában tavasszal és ősszel. Ebbe pedig, bármilyen furcsa is: a szempillaváltás is beletartozik. Aggodalomra viszont semmi ok – írja a Heute.
Dr. Allison V. Coombs, New York-i plasztikai sebész elmondta: „A szempillák is hasonló növekedési és hullási cikluson mennek keresztül, mint a hajszálaink, különösen a tavaszi és őszi időszakban.”
Bár a jelenség pontos okait tudományosan még nem sikerült teljes mértékben feltárni, a szakértők szerint a hőmérséklet-ingadozások, a változó páratartalom, a levegőben szálló allergén anyagok és a napfény mind hozzájárulhatnak a szempillák kihullásához. Ez a természetes folyamat évente kétszer éri el a csúcspontját: tavasszal és ősszel.
Napi 3-5 kihulló szempilla még a normális tartományba esik, de ha ettől jelentősen több szempillát vesztünk el, érdemes elgondolkodni. A szempillák ugyanis nem csupán esztétikai funkciót töltenek be. „Védőrétegként működnek: megakadályozzák, hogy por, szennyeződés vagy apró részecskék kerüljenek a szembe. Emellett szenzoros szerepük is van. Ha egy idegen anyag szempillánkhoz ér, azonnal beindul a pislogási reflex, amely segít megvédeni a szemet a sérüléstől” – mondja Dr. Coombs.
Amennyiben a szempillahullás hosszabb ideig fennáll, vagy egyéb tünetek is társulnak hozzá, mindenképp érdemes felkeresni egy orvost. Egyes esetekben ugyanis akár súlyosabb egészségügyi problémák – például hormonális zavarok vagy bőrbetegségek – is állhatnak a háttérben.
Az alábbi tünetek különösen figyelmeztetőek lehetnek:
- Hirtelen, csomókban kihulló szempillák
- Hiányos foltok a szempillasoron
- Szempillavesztés anyajegy, duzzanat vagy sötét színű szeplő környékén (ez akár bőrrákra is utalhat)
- Törékeny, kérges szempillák – ez szemhéjgyulladás jele is lehet.
Emellett érdemes odafigyelni a használt kozmetikumokra is: a szempillaspirál vagy más szemkörnyéki sminkanyag allergiás reakciót, irritációt válthat ki, ami tovább súlyosbíthatja a problémát.