Nem véletlen, hogy a pszichopatákat gyakran jóképű színészek játsszák a filmvásznon – derül ki egy friss, az mk.ru által ismertetett tanulmányból, amely azt vizsgálta, miért vonzódnak a nők a rosszfiúkhoz.
A kutatást a kínai Hunan Egyetem szakértői végezték, mely során több mint 500 férfi fényképét mutatták meg a női alanyoknak, majd arra kérték őket, pontozzák a látottakat vonzerő és megbízhatóság szerint. A képeken szereplő egyének különböző mértékben viseltek magukon narcisztikus, machiavellista (erősen manipuláló) vagy pszichopata jellemvonásokat. Az eredmények pedig rendkívül meglepőek lettek. Az úgynevezett „sötét triád” jegyeit viselő férfiakat nemcsak vonzóbbnak, de megbízhatóbbnak is találták a hölgyek.
„A rövid távú kapcsolatokban ezek a férfiak megbízhatóbbnak tűnnek. Részben azért, mert arcberendezésük alapján vonzóbbnak tartják őket”
– indokolta a jelenséget az egyik kutató.
A pszichopátia kapcsolatban állhat a manipulatív viselkedéssel, a szadizmussal és az érzelmi felszínességgel is. A beszámolók szerint a pszichopaták gyakran imitálnak „normális” érzelmeket, hogy ezzel is befolyásolják környezetüket. Egy magát pszichopatának valló egyén például úgy nyilatkozott: szándékosan épít ki maga köré titkokkal és hazugságokkal átszőtt, bizalmas légkört, hogy később szívességeket kérhessen.
A tanulmány szerint nem a dominancia vagy az extrovertáltság számít igazán: még ha ezek a tulajdonságok jelen is vannak, az arc alapján érzékelt megbízhatóság önállóan jelenik meg, mint befolyásoló tényező. A kutatók négy külön vizsgálatot hajtottak végre, és mindegyikben hasonló eredményre jutottak. A „sötét vonásokkal” bíró férfiarcok vonzóbbnak és hitelesebbnek tűntek.
A cikk tanácsokat ad arra vonatkozóan is, hogyan ismerhetjük fel a mentálisan beteg egyéneket. Gyakori, pszichopátiára utaló jel lehet a felszínes kedvesség, a felfújt önbecsülés, az impulzivitás, a kóros hazudozás, a manipuláció, valamint a megbánás és az empátia hiánya.
Bár a kór nem feltétlenül jár együtt a bűnözői hajlamokkal, a pszichopaták bárkit képesek megtéveszteni, rövid távon legalábbis. Sőt, a kutatók szerint még a szakemberek is könnyen a csapdájukba eshetnek.