Az osztrák Rosalia- és Leithagebirge térségében az elmúlt hónapokban több elhullott muflont találtak, a tetemek körülményei pedig azonnal gyanút keltettek. A vadászati és természetvédelmi szervezetek gyorsan reagáltak: a Pannatura nevű természetvédelmi társaság, valamint az Esterházy-birtok közös közleménye alapján egyértelműen kiderült, hogy a támadásokért farkasok felelősek.
A DNS-vizsgálat is alátámasztotta
A nyomozást szemtanúk beszámolói és a helyszínen készült fotók alapozták meg, ám a végső bizonyítékot a DNS-vizsgálatok szolgáltatták. Az eredmények kétséget kizáróan megerősítették: a muflonokat valóban farkasok ejtették el. A hírt elsőként az osztrák ORF közölte, amelyre a vaol.hu is felfigyelt.
David Simon, a Pannatura természetvédelmi vezetője a helyzettel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a farkasok felbukkanása természetvédelmi szempontból ugyan izgalmas fejlemény, hiszen hozzájárul a régió biodiverzitásához, azonban a lakott területek közelsége miatt mindenképp fokozott óvatosságra van szükség.
A Nimród Vadászújság Farkasok Nyugat-Magyarországon – csak idő kérdése? címet viselő Facebook-bejegyzésében kiemelte, hogy a tetemeket Savanyúkút közelében, Soprontól mindössze húsz kilométerre találták meg. Ez a tény különösen aggasztó lehet a magyar oldalon élők számára is, hiszen a ragadozók megjelenése Vas vármegyében már csak idő kérdése lehet.
Érdemes körültekintőnek lenni, ha túrázni indulunk
A szakértők szerint, bár a farkasok jelenléte jelenleg dokumentált, nem valószínű, hogy hosszú távon is megtelepednének a burgenlandi térségben. A városok közelsége ugyanis elriaszthatja a nagy, zavartalan élőhelyet igénylő ragadozókat. A Pannatura szerint emiatt egyelőre nem indokolt tartós jelenléttel számolni.
A lakott területek közelsége miatt azonban a helyzetet komolyan kell venni – figyelmeztetnek a közlemények. Az emberek, különösen a természetjárók és a helyi gazdák számára fontos lehet a megfelelő tájékoztatás és a körültekintő viselkedés a természetben.
Érdekesség, hogy nemrég Gyulafirátóton is felmerült a farkasok jelenlétének gyanúja, ám az ottani ügy másként végződött, és nem erősítették meg a ragadozók jelenlétét. A jelenlegi eset azonban már tényeken alapul – DNS-minták, fotók és szemtanúk igazolják, hogy Észak-Burgenlandban farkasok ólálkodnak. A hatóságok és természetvédelmi szervezetek továbbra is figyelemmel kísérik a fejleményeket – írta a Sokszínű vidék.