A férfiak szervezetében a hormonok napi hullámzása szerepet játszhat abban, hogy az agy a nap folyamán hogyan zsugorodik. Ez derül ki a Kaliforniai Egyetem Santa Barbara (UCSB) tanulmányából. Miután az agy a reggeli és az esti órák között elveszíti eredeti térfogatát, az éjszaka folyamán újra felépül, és a ciklus újrakezdődik.
A tanulmányhoz egy 26 éves fiatalember agyát 40 alkalommal vizsgálták meg 30 napon keresztül. Minden egyes MRI-vizsgálatot reggel 7 vagy este 8 órakor végeztek. Ekkor a szteroid hormonok – a tesztoszteron, a kortizol és az ösztradiol – szintje a legmagasabb, illetve a legalacsonyabb. „A férfiaknál a szteroid hormonok szintje 70 százalékkal csökken reggeltől estig” – mondta Laura Pritschet, a tanulmány társszerzője. A reggel és este közötti változás mértéke az életkor előrehaladtával csökken, de ez az általános mintázat egész életen át fennmarad. „Szinte úgy lehet erre gondolni, mint egy lüktető ritmusra reggeltől estig” – mondta Pritschet.
Az új tanulmány megállapította, hogy az alanyok agyának teljes térfogata csökkent a nap folyamán, ahogyan az agykéreg, az agy külső rétegének vastagsága is. A szürkeállomány térfogata, amely az idegsejtek sejttesteit és a köztük lévő kapcsolatokat tartalmazza, átlagosan mintegy 0,6 százalékkal csökkent. Az agykéreg két régiója, a nyakszirti és a fali kéreg zsugorodik a legnagyobb mértékben. A mélyebb agyi struktúrákban, köztük a kisagyban, az agytörzsben és a hippokampusz egyes részeiben is változásokat észleltek. Az agy ezen részei részt vesznek a mozgások koordinálásában, az agy és a test közötti információátvitelben és az emlékek tárolásában.
Az agytérfogat csökkenése párhuzamosan halad a hormonok napi csökkenésével. Az azonban még nem világos, hogy a hormonok okozzák-e az agyban bekövetkező változásokat – írják a tanulmány szerzői. „Azt hiszem, ez egy nyitott kérdés” – mondta a tanulmány társszerzője, Elle Murata.
Évtizedes állatkísérletek is arra utalnak, hogy a szteroidhormonok alakítják az agy szerkezetét: „Meggyőződésem, hogy a hormonok hatással vannak az agyra és az agy szerkezetére” – mondta Murata. „De ebben a tanulmányban nem mondhatjuk, hogy közvetlenül ők az okozói”.
A 26 éves résztvevőn 30 napon keresztül 12-24 óránként agyi szkenneléseket és vérvizsgálatokat végeztek. Minden egyes alkalommal kitöltött egy kérdőívet, hogy felmérjék a stressz-szintjét, alvását és hangulatát. A vizsgálatokat reggel 7 vagy este 8 órakor – néha mindkettőnél – is elvégezték, hogy ellenőrizzék, hogyan változik a szervezetében bizonyos hormonok szintje reggel és este között. Mindezek mellett az esti ülések előtt másfél órával tartózkodott az evéstől és az ivástól. A résztvevő minden egyes ülés alkalmával 2 ml nyálmintát adott, majd vérmintát.
A várakozásoknak megfelelően a kutatók azt találták, hogy a szteroid hormonok, a tesztoszteron, az ösztradiol és a kortizol reggel tetőzött, este pedig csökkent. „A tesztoszteron, az ösztradiol és a kortizol 61, 38, illetve 92 százalékkal csökkent reggelről estére” – írták.