Donald Trump hétfői bejelentése értelmében új importvámokat vezet be az Egyesült Államok, amelyek az USA összes kereskedelmi partnerére – köztük Európára is – érvényesek volnának. Az intézkedés értelmében jövő csütörtöktől 25 százalékos különadót vetnek ki minden olyan járműre, amelyet nem az USA-ban gyártottak. Az amerikai elnök szerint ez a lépés „Amerika felszabadulásának napját” fogja megteremteni – írja a Polsat News.
Az Európai Unió viszont nem hagyná válasz nélkül Washington lépéseit. A YouGov közvélemény-kutató intézet által Dánia, Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Svédország és az Egyesült Királyság lakossága körében végzett felmérés szerint a válaszadók többsége támogatná a megtorló intézkedéseket. Dánia lakosságának 79 százaléka, míg Olaszországban 56 százalék nyilatkozott így.
Trump döntése különösen Németországot és Franciaországot érintett érzékenyen. A német autógyártók – köztük a Porsche, a BMW és a Mercedes – már most jelentős profitcsökkenést tapasztalnak az exportlehetőségek szűkülése miatt. Franciaország számára pedig az amerikai piac kulcsfontosságú, hiszen évente közel 4 milliárd euró értékben exportálnak bort és egyéb alkoholos italokat az Egyesült Államokba. Mindkét országban a megkérdezettek 68 százaléka támogatná a megtorló, bosszúálló intézkedéseket.
A válaszadók többsége az új vámok komoly gazdasági következményeire számít. A németek 75 százaléka szerint a lépés súlyos károkat okozna gazdaságukban. Ezt a véleményt osztja a spanyolok 71, a franciák és az olaszok 70, a svédek 62, a britek 60, míg a dánok 50 százaléka is.
A felmérés arra is rávilágított, hogy az európai lakosság szerint az egész uniós blokk megszenvedheti Trump döntését. Ezt a nézetet a németek 74, a spanyolok 76 százaléka osztotta.
Trump régóta bírálja az Európai Uniót, mondván, hogy az amerikai ipart hátrányosan érinti az unió kereskedelempolitikája. Februárban például azt állította, hogy az EU-t eredetileg azért hozták létre, hogy „átverje” az Egyesült Államokat. A YouGov felmérése szerint ezzel az állítással az európai lakosok többsége nem ért egyet. Dánia lakosságának 67, az Egyesült Királyságénak 59, míg Spanyolországénak 53 százaléka utasítja el ezt a véleményt. A legnagyobb arányú egyetértést mindössze 18 százalékos támogatottság mellett Olaszországban mérték.
Amint az ismeretes, az európai vállalatok – különösen az exportorientált autó- és boripar – súlyos veszteségeket szenvedhetnek el az új amerikai vámok életbe lépésével. Egyes cégeknél az amerikai piacról származó bevételek a teljes nyereségük akár ötödét is kitehetik.
Az Európai Unió gyors és határozott válaszlépéseket ígért. A gazdasági szakértők pedig attól tartanak, hogy a termeléscsökkenésnek, az árak növekedésének és egy elhúzódó vámháborúnak elkerülhetetlen következményei lesznek. A globális piacok már reagáltak: hétfőn az amerikai dollár és a részvényindexek is gyengülni kezdtek, miután Trump világossá tette, hogy az új tarifák nemcsak a nagyhatalmakra, hanem minden kereskedelmi partnerre vonatkoznak majd.