Mindhárom akadémikus az Egyesült Államokban tanít, Acemoglu és Johnson a cambridge-i Massachusetts Institute of Technology-n, Robinson pedig a Chicagói Egyetemen dolgozik közgazdászként.
Az amerikai-török közgazdász, Acemoglut és a két amerikai-brit kutatót a nemzetek közötti vagyoni különbségekről szóló munkájukért díjazzák. A három kutató hozzájárult a nemzetek közötti különbségek megértéséhez.
Kutatásukkal megmutatták, „mennyire fontosak a társadalmi intézmények egy ország jóléte szempontjából” – magyarázta az akadémia. Az intézmények közötti különbségek hatással vannak a lakosság jólétére is, és felelősek azért, hogy a szegényebb országok képtelenek csökkenteni a köztük és a leggazdagabb országok közötti szakadékot – közölték. A díjazottak kutatása segít megérteni, hogy miért van ez így.
A díjazott kutatása szerint a befogadóbb intézmények, a kevesebb kizsákmányolás és a jogállamiság bevezetése sok ország számára hosszú távon előnyös lenne. Mindazonáltal a Nobel-bizottság szerint az elit sok esetben nem váltja ki a meglévő gazdasági rendszert, ahogyan azt a gyarmatosított társadalmak fejlődésénél is megmutatták – írja a Spiegel.
A közgazdasági Nobel-díjat a többi Nobel-díjjal együtt december 10-én, a dinamit feltalálója, Alfred Nobel (1833-1896) halálának évfordulóján adják át. Ugyanazzal a pénzjutalommal jár, mint a többi díj.
Acemoğlu, Johnson és Robinson bejelentésével véglegesítették a 2024-es Nobel-díjasok nevét. A többi díjazottat a múlt héten jelentették be. Az orvostudomány, a fizika és a kémia tudományos kategóriáiban ezúttal kizárólag férfi kutatókat díjaznak Észak-Amerikából és Nagy-Britanniából Az irodalmi és a béke Nobel-díj egy-egy ázsiai helyre került: Han Kang dél-koreai írónak és a Nihon Hidankyo japán atomfegyver-ellenes szervezetnek.