Nem véletlen, hogy a hétfő a hét legutálatosabb napja. Egy új kutatás szerint azonban ez nemcsak hangulati kérdés, hanem komoly egészségügyi következményekkel is járhat.
A Hongkongi Egyetem friss tanulmánya összefüggést talált a hétfőhöz kapcsolódó szorongás és a stresszhormon, a kortizol magasabb szintje között, és ami igazán meglepő: ez a hatás még a nyugdíjasokat sem kerüli el.
A kutatók a felmérés keretében 3511 ötven év feletti brit felnőtt adatait elemezték. A résztvevők beszámoltak arról, milyen mértékű szorongást élnek át a hét különböző napjain, miközben hajmintáikból a kortizolszintjüket is megmérték. Az eredmények szerint azoknál, akik különösen feszültek hétfőnként, 23 százalékkal magasabb volt a kortizolszint, mint azoknál, akik más napokon éreztek erősebb szorongást.
A kortizol a szervezet stresszválaszának egyik fő hormonja, mely a hipotalamusz-agyalapi mirigy-mellékvese tengelyt aktiválja. Ha ez a rendszer hosszú távon túlterhelődik, hozzájárulhat az immunrendszer gyengüléséhez, anyagcsere-betegségek – például rák vagy cukorbetegség – kialakulásához, illetve szív- és érrendszeri problémákhoz.
A tanulmány szerzői szerint ez a biológiai folyamat megmagyarázhatja azt is, hogy egy korábbi elemzés szerint a hétfői napokon akár 19 százalékkal több szív- és érrendszeri katasztrófa – például szívroham vagy stroke – fordul elő, mint a hét többi napján.
Bár kézenfekvő lenne a munkával magyarázni a hétfői stresszt, a kutatás azt is kimutatta, hogy a nyugdíjasoknál ugyanúgy jelentkezik a hétfőhöz kötődő feszültség és az ezzel járó egészségi kockázatok is.
„Idősebb felnőtteknél a hét kezdete biológiai láncreakciót indíthat el, amely hónapokig is hatással lehet a szervezetükre. Ez már nem a munkáról szól, hanem arról, mennyire mélyen beépült a hétfő a stressz-élettanunkba, még karrierünk vége után is” – mondta egy szociológus.
Talán Garfieldnak igaza volt, amikor azt mondta: Utálom a hétfőt.
(via)