A CNN amerikai műsorszolgáltató által készített felvétel nemzetközi visszhangot keltett. Egy szíriai elhagyatott titkos börtön helyszíni szemléje során egy riporter egy takaróba burkolózott férfira bukkant. Ő azt állította, hogy három hónapig volt bezárva magánzárkába, és napokig nem kapott enni.
A CNN újságírója, Clarissa Ward vezette tévéstáb valójában a lázadókkal együtt kereste az amerikai Austin Tice nyomát, aki eltűnt Szíriában. Ez a keresés vezetett a „sokkoló felfedezéshez”. Az „elfelejtett” fogoly azt mondta, hogy egy Adel Gharbal nevű homszi családapa. Kegyelemért könyörgött, vizet kért, és amikor egy szíriai lázadó és egy őr kivezette, levegő után kapkodott. Azt ismételgette: „Ó, Istenem, van fény”.
A „sokkoló felvételről” szkeptikus kommentek jelentek meg a közösségi médiában. A Verify-Sy szíriai tényellenőrző platform mostanra minden gyanús tényt összegyűjtött, és további elemzésnek vetette alá, beleértve a férfi feltételezett ismerőseivel készített interjúkat is. A Verify-Sy illetékesei értetlenül álltak a tény előtt, hogy a sötétség ellenére, amelyben a férfi állítólag napokig élt, képes volt nyíltan, pislogás nélkül a fénybe nézni. Ráadásul a testén nem voltak bántalmazásra vagy kínzásra utaló jelek.
Bár a Verify-Sy nem tudta száz százalékosan tisztázni a fogoly személyazonosságát, Homszban többen is azonosítani tudták a férfit, mint Salama Mohammad Salama vagy Abu Hamza. A férfi állítólag Bassár el-Aszad katonai hírszerző szolgálatának egykori hadnagya volt. Civilek elleni erőszakkal, zsarolással, lopással, sőt gyilkossággal is vádolják. Azután került börtönbe, hogy vitába keveredett egy felettesével a zsarolt pénz miatt.
Most mindenki szimpátiáját akarja megnyerni azzal, hogy hamis állításokat tesz, és kijelenti, hogy kényszerítették mindazon bűncselekmények elkövetésére, amelyekkel vádolják – idézték a tényfeltárók a megkérdezett tanúkat.
A CNN szóvivője elmondta, hogy a férfi „szabadulásáról” szóló beszámolót semmilyen módon nem hamisították meg. „Minden úgy történt, ahogyan azt ábrázoltuk”. A szóvivő azonban felvetette, hogy a fogoly „hamis információkat adhatott” a riporternek. Az ügyet továbbra is vizsgálják – írja a krone.at.
Az Aszad család több mint 50 éven át vaskézzel irányította az országot. Bashar al-Assad 2000-ben vette át a hatalmat az országban néhai apjától, Hafiz al-Assadtól, és vele együtt egy börtönökből és fogolytáborokból álló apparátust, amelybe másként gondolkodókat zártak. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja szerint több mint 100 000 ember halt meg szíriai börtönökben, gyakran kínzások következtében.